Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

argan yağı nedir, argan yağının faydaları, argan yağının faydaları nelerdir, argan yağının faydaları saç, argan yağının faydaları ne işe yarar, argan yağının faydaları nerelerde kullanılır,

Argan yağı, Doğu mutfağında yüzyıllardır kullanılan bir bitki özüdür. Sadece ince ve cevizimsi aromasıyla değil, aynı zamanda sağladığı birçok potansiyel sağlık faydasıyla da bilinmektedir. Bu yazımızda argan yağının faydaları konusundan bahsedeceğiz.

   Bu doğal olarak oluşan bitki yağı, argan ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir.

   Doğu mutfağına özgü olmasına rağmen, son zamanlarda Dünya genelinde, çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi uygulamalar için argan yağı kullanılmaktadır.

   Aşağıda argan yağının sağladığı bazı temel faydaları maddeler halinde sıraladık;

   1-) Temel Besinler İçerir

   Argan yağı temel olarak bazı yağ asitleri ve diğer bazı faydalı bileşenlerden oluşur.

    İçerdiği temel yağ asitlerinden bazıları omega-6’dan gelir. Bu da argan yağını temel besin maddelerini içeren kaynaklardan biri yapar.

   Ek olarak argan yağı, sağlıklı bir cilt, saç ve gözler için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere de sahiptir.

   2-) Antioksidan ve Antienflamatuar Özellikleri Bulunur

   Argan yağındaki çeşitli bileşenler, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

   Yapılan bazı araştırmalar ve deneyler argan yağının antioksidan ektkilerini gösterdiyse de yine de argan yağının tıbbi olarak nasıl kullanılacağını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   3-) Kalp Sağlığına İyi Gelebilir

   Aragan yağı, tekil doymamış yağ omega-9 açısından zengindir.

   Yapılan bazı araştırmalar argan yağının kalp sağlığı için zeytinyağı kadar önemli olduğunu göstermiştir.

   Bu sonuçlar ümit verici olsa da argan yağının kalp sağlığını nasıl destekleyeceğini anlamak için daha fazla tıbbi araştırma gereklidir.

   4-) Diyabet İçin Faydalı Olabilir

   Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, argan yağının diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   Bu çalışmalarda bulunan bu faydalar, büyük oranda argan yağının içerisindeki yağ asitlerinin yapısına bağlanmıştır.

   5-) Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatabilir

   Argan yağı, hızlı bir şekilde birçok cilt bakım ürünü için popüler bir bileşen haline geldi.

   Argan yağı, doğrudan cildinize uygulandığı zaman, sağlıklı cildin onarılmasını ve korunmasını sağlar. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de azaltır.

   6-) Cildi ve Saçları Nemlendirir

   Argan yağının içeriğini oluşturan yağ asitleri, sağlıklı bir cilt ve saçlarınızın korunmasında önemli bir yere sahiptir.

   Argan yağı genelde doğrudan cilde ya da saça uygulanır. Ancak içildiğinde ya da başka şekilde dolaylı bir yoldan vücuda alındığı zaman da yine cildinize ve saçlarınıza fayda sağlar.

   7-) Çatlakların Oluşmasını Önleyebilir

   Argan yağı, çatlak izlerini önlemek veya azaltmak için sıklıkla kullanılır. Ancak bu konudaki etkinliğini kanıtlayacak herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

    Bununla birlikte yapılan bazı araştırmalar, argan yağının cildin esnekliğini korumasına yadımcı olabileceğini gösterdi. Bu yüzden birçok insan argan yağını çatlaklarına uyguladığında başarı sağladığını belirtiyor.

   Bu yazımızda argan yağının faydaları konusundan bahsettik. Yukarıda bahsedilenler kesinlikle ilk çözüm değildir. Herhangi bir sağlık ya da estetik probleminizde ilk olarak doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir cevap yazın