Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Her ne sebeple olursa olsun, çiftler arasında ayrılık ya da boşanma sonrası yaşanan acıların geçmesi zor ve uzun bir dönem olabilir. Ayrılık acısı nasıl geçer sorusuna cevap aramak, dünyanızı alt üst edebilir ve işinizde üretken olmanızı zorlaştırabilir. İşte bu zor dönemle başa çıkmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler;

1-) Zaman Zaman Farklı Duyguların Normal Olduğunu Kabul Edin

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Farklı zamanlarda; üzgünlük, öfke, yorgunluk ya da şaşkınlık hissetmek normaldir. Bu duyguların yoğunluğu bünyenize ve yaşadığınız olaylara bağlı olarak değişebilir. Ayrıca gelecek hakkında bazı endişeleriniz olabilir. Yeni başlayan bir ayrılık döneminde, bunun gibi reaksiyonların normal olduğunu ve zamanla azalacağını kabul edin.

2-) Kendinize Zaman Verin

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Belirli bir süre, daha iyi hissetmek ve çalışmalarınıza odaklanmak için kendinize zaman verin. İşinizde üretken olmazsanız, bu profesyonelliğinizi ve kariyerinizi olumsuz yönde etkiler. İyileşmek, yeniden toparlanmak ve motive olmak için zaman ayırın.

3-) Bu Dönemde Yalnız Kalmamaya Dikkat Edin

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Duygularınızı, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak, bu dönemi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında benzer sorunları yaşayan insanlardan oluşan terapi gruplarına katılarak, sıkıntılarınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Kendinizi izole etmek, stres seviyenizi yükseltecektir. Aynı zamanda konsantrasyonunuzu düşürerek, işinize de olumsuz etki edecektir. Zor zamanlarınızda dışardan destek almaktan çekinmeyin.

4-) Duygusal ve Fiziksel Olarak Kendinize İyi Bakın

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Kendinize ve vücudunuza iyi davranın. Egzersiz, beslenme ve uyku gibi faaliyetlerinizi kaliteli bir şekilde gerçekleştirmek için onlara yeterli zaman ve özeni gösterin.

   Günlük rutinlerinize mümkün olduğu kadar devam edin. Böyle bir durumdayken hayatınızda keskin ve önemli kararlar almaktan ve büyük değişiklikler yapmaktan kaçının.

    Sorunlarınızla alkol ve sigara gibi maddeler kullanarak mücadele etmeye çalışmayın. Bu sadece daha fazla soruna yol açar.

5-) Eski Sevgiliniz ya da Eski Eşinizle Olası Tartışmalardan Kaçının

   Eğer eski sevgiliniz ya da eski kocanızla yaptığınız herhangi bir konuşma, tartışmaya dönüşmeye başlarsa, bulunduğunuz ortamı terk edin ya da telefonu nazikçe kapatın.

6-) İlgi Alanlarınızı Keşfetmek İçin Zaman Ayırın

ayrılık acısı nasıl geçer,

    Yalnız başınıza yapmaktan zevk aldığınız faaliyetleri düşünün ve bunlar için yeniden zaman ayırın. Bu, herhangi bir sanatsal ya da sportif bir faaliyet olabilir. İlgi alanlarınıza düzenli ve disiplinli bir şekilde zaman ayırmak için, sizinle aynı faaliyeti yapmaktan keyif alan insanlardan oluşan bir sınıfa kaydolun ve derslerinize düzenli olarak katılın. Bu aynı zamanda yeni insanlar tanımak için size imkan sağlayacaktır.

7-) Pozitif Düşünün

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Ayrılık acısı nasıl geçer diye düşünürken, yukarıda söylenilenleri yapmak ve sorunlarınızla baş etmek söylendiği kadar kolay olmayabilir. Ancak adım adım ilerlediğiniz takdirde zamanla olumsuz etkiler azalır ve sorunlarınızla baş etmek daha kolay hale gelir. Bu yüzden esnek olmaya ve pozitif düşünmeye özen gösterin.

😎 Çocuklarla Konuşmak İçin Bazı İpuçları

ayrılık acısı nasıl geçer,

   Eğer eşinizle boşanmanızdan etkilenecek çocuklarınız varsa, onlara bu durumu aktarmanız için faydalı olacak ipuçları aşağıda yer alıyor;

Çocuğunuzu Dinleyin

   Çocuğunuza, boşanmanızın onun suçu olmadığını kesin bir şekilde söyleyin ve bunu anladığından emin olun. Doğrudan ve net olun. Aynı zamanda sorduğu sorulara şefkatli ve onun kaygılarını hafifletecek şekilde yanıt verin.

Kararlılığınızı Hissettirin

   Çocuğunuzun günlük ve haftalık rutinlerini bozmadan devam etmesine dikkat edin. Ayrılık döneminiz onun hayatını mümkün olduğunca az etkilemelidir.

Disiplini Bozmayın

   Artık çocuklarınız her ikinize de ayrı ayrı vakit ayırıp zaman zaman ikinizin de evinde kalacağından, eski eşinizle çocuklarınızın alışkanlıkları ve rutinleri konusunda anlaşın ve bu konuda disiplini bozmayın.

Çocuğunuza Güven Verin

    Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutun. Boşanma döneminizin, çocuklarınızın size duyduğu güveni sarsmamasına özen gösterin.

Çocuğunuzu Çatışmalara Dahil Etmeyin

   Çocuklarınızın önünde tartışmaktan kaçının. Aynı zamanda onları birbirinizin hayatındaki gelişmeleri öğrenmek için bir casus gibi kullanmayın.

Bir cevap yazın