Bekar Anneler: 21. Yüzyılın Yeni Kahramanları

bekar anneler

   Günümüzde evlilik oranları azalırken, boşanma oranları artıyor. Bu artan boşanmaların farklı sebepleri olsa da, yeni bir toplumsal sınıf ortaya çıkardığı gerçek: bekar anneler.

   Bekar bir anne olmakta zorlanan bir çok kadın var. “Hayatımın sonuna kadar yorulacağım”  ya da “Ben işteyken çocuğa kim bakacak?” gibi düşünceler, bekar anneleri yıpratıyor. Aynı zamanda, bekar anneler için finansal mücadeler ve bu konuda gördükleri desteğin kısıtlı olması da bir diğer gerçek. Bütün bunların ötesinde ise bekar anneleri bekleyen en büyük zorluk var; yüzleşmek zorunda olunan duygusal mücadeleler ve iç hesaplaşmalar.

   Bu yazıda siz bekar anneler için maddeler halinde hayatınızı kolaylaştıracak bir tavsiye listesi hazırladık;

1-) Kaygılarınızı Bir Kenara Bırakın

   Bekar bir anne olmak, telaşlı biri olmak demek değildir. Önceliklerinizi belirleyin. Gerekirse bir liste yapın ve ihtiyacınız olmayan şeyleri listenizden çıkarın gitsin. Bu sizin kafanızdaki karmaşıklığın çözülmesini ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

  Öte yandan çocuklarınızın temizliği konusunda endişelenmenize de gerek yok. Sizin de bildiğiniz gibi bazen mikroplar, bağışıklık sisteminin gelişimi için de gereklidir.

2-) Kendi Evinizin Kraliçesi Olun

   Bekar anne olmanın güzel yanlarından biri, evinizde işinize karışacak ya da sizi eleştirebilecek kimsenin olmamasıdır. Sevdiğiniz diziyi izlemek için bulaşıkları yıkamayı bir süre ertelerseniz, buna kimse karışamaz. Bununla birlikte, çocuk bakımı ya da ev işleri gibi konular hakkında tartışacak kimse olmadığı için kendi bildiğiniz gibi yapacak ve çok daha kısa sürede işlerinizi bitirebileceksiniz.

3-) Eğlenceye Zaman Ayırın

   Mükemmel bir ebeveyn olmaya çalışmak hemen hemen bütün bekar annelerin yaptığı bir hatadır. Ancak çocuğunuzu büyütmek için mükemmel olmaya ihtiyacınız yoktur. Çocuğunuzla iyi bir ilişki kurmak için kimi zaman akşam yemeğinden sonra yapacağınız bir film gecesi ya da onu dondurma yemeye götürmek yeterli olur. İş ve okuldan kafanızı kaldırıp çocuğunuzla birlikte eğlenmeye zaman ayırmalısınız.

4-) Çocuklar Ailenizin Bir Parçasıdır

Bekar anneler, yalnız bir kaptan olarak hayatlarına yön vermeye çalışırken, bu yalnızlıklarını azaltmak için çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek istemeleri normaldir.

Öte yandan çocukların da kendilerini değerli hissetmeleri gerekir. Ancak aile içinde annesinin alanını ve ona saygı duymayı da öğrenmesi gerekir. Çocuğunuzun ev işlerine yardımcı olmasını sağlamak, onun empati duygusunu arttırır. Onu sorumlu ve merhametli bir yetişkin haline dönüştürür.

5-) Her Zaman Her Şeye Yetişemeyeceğinizi Kabul Edin

Ne kadar iş yaparsanız yapın, daha yapılacaklar listenizde onlarca iş var olacaktır. Ancak bu sorun değil. Hiç kimse her zaman her yere yetişemez. Çocuklarınızdan mükemmellik beklemiyorsunuz, o yüzden kendinizden de beklemeyin. Bunun yerine işlerinizi günlere bölün ve her günün listesini kendi içerisinde değerlendirin.  

6-) Dağınık Bir Ebeveyn Olabilirsiniz

Bekar anneler olarak insanüstü varlıklar değilsiniz. Hem çalışan hem de eve bakan insanlar olarak kimi zaman dağınık olmanız ya da hissetmeniz gayet normal bir durumdur. Bunun için kendinizi suçlamayı bırakın.

7-) “İmkansız” Kelimesini Sözlüğünüzden Çıkarın

Bekar bir anne, bebek ya da çocuk büyütmenin yanısıra, ataerkil toplumlarda erkeğin görevi sayılan işleri de yapmayı öğrenir. Bu lavabo tamiri ya da elektrik prizlerini değiştirmek gibi basit işlerin yanısıra, bozulan arabalarını tamir etmek gibi ağır bir iş de olabilir. Bekar anneler için “imkansız” diye bir şey yoktur. Onlar asla pes etmezler ve bu da onları daha güçlü yapar.

😎 Bütçe Yönetimi, En İyi Dostunuzdur

   Bu konuda bir gerçekçi olmamız gerekir. Çocuk yetiştirmek, maddiyat gerektiren bir iş. Özellikle bebekler için; bebek maması, bez, varsa bakıcı masrafı, vb. giderler arasında ortalama maaşı olan bekar bir anne için geçinmek adeta mucize haline geliyor.

   Bu yüzden bekar anneler, bütçe yönetimi, indirim günleri, indirim kuponları, avantajlı kampanyalar gibi konularda ustalaşarak, harcamalarını en aza indirmelidirler.

9-) Hiç Kimse Bunu Yalnız Yapamaz

Bekar bir anne, kendisi gibi olan anneler ile birlikte dayanışma içinde olmanın değerini bilir. Kendileri ve çocukları için bir topluluk oluştururlar ve herşeyi kendi başlarına yapmaya çalışmazlar. Böylece topluluklarından aldıkları destek, onların kendilerine de zaman ayırabilmesinin önünü açar.

10-) Mükemmel Bir Anne Olduğunuza İnanın

Yalnız ve bekar anneler olarak, olumsuz duygu ve düşüncelere kapılmak normaldir. Etraftaki dedikodular, insanların size olan bakışları, medyadaki olumsuz bekar anne tasviri gibi nedenlerden dolayı moraliniz bozulabilir. Ancak bunların gerçeği yansıtmadığını bilmelisiniz. Siz, her zaman mükemmel bir annesiniz.

Bir cevap yazın