Cilt Türleri İçin Cilt Bakım Tavsiyeleri

Her bir bakım ve kozmetik ürünü, farklı cilt yapılarının ihtiyaçlarına göre üretilir ve geliştirilir. Karma cilt tipine özgü bir nemlendiricinin, çok kuru bir cildin gereksinimi karşılamasını bekleme. Cilt türleri için seçeceğin doğru ürünlerle istediğim bakımı yapabilir ve bu bakım sayesinde cildin tüm gereksinimleri maksimum düzeyde karşılayabilirsin. Daha parlak, canlı ve genç bir görünüm aslında çok da uzağında değil.

Doğru cilt bakımını seçebilmek için önceliğin cilt tipini belirlemek olmalı. Eğer cilt tipini bilmiyorsan bir dermatoloğa danışabilir ya da büyük eczanelerde bazı günler uzmanlar gelip ücretsiz cilt türleri ve bakımı için gerekli bilgilendirmeyi yapıyor, bu tür bir etkinliğe katılarak ücretsiz bir cilt tipini şekilde öğrenebilirsin. Bu yazımız ile de hangi cilt tipinin ne gibi bir bakıma ihtiyacını olduğunu yazdık. Üstelik basit bilgiler ve püf noktalarına da yine yazımızda yer verdik.

Cilt Türleri Neye Göre Belirlenir?

Kuru, yağlı, karma ve normal cilt türleri arasından hangisi senin cilt tipine daha yakın?  Bu dört cilt tipinin hangisine sahip olduğun oldukça önemli; çünkü onlarca para vererek alacağın her bir kozmetik ürününden maksimum düzeyde yarar almalısın. Üstelik, cilt tipini öğrenmen hiç de zor değil. Evde de basit bir yöntemle cilt tipini öğrenebilirsin. Birinci yöntem:

 • Cildini yıka, temizle ve kurula.
 • Parmaklarını yüzüne hafifçe bastır.
  • Parmak uçlarında yağlı bir tabaka hissediyorsan; cildin yağlı.
  • Parmak uçlarında herhangi bir yağ tabakası yok ise normal cilt tipine sahipsin.
  • Parmak uçlarında oldukça kuruluk hissediyorsan da kuru cildin var demektir.

İkinci yöntem:

 • Sabah kalktığında kağıt mendil ile yüzünü sil.
 • Kağıt mendilde yağlı bir tabaka var ise yağlı cildin olduğunu anlayabilirsin.
 • Kağıt mendilde yağlı bir kalıntı gözüne çarpmıyorsa ise kuru cildin var.
 • Kağıt mendilde hafif nemli ise normal cildin vardır.

Karma cilt tipini ise yüzünün T bölgesi olarak adlandırdığımız burun ve alın bölgesinden anlayabilirsin. T bölgen yağlı, yüzünün diğer kısımları nispeten kuru ise karma cilt yapısına sahipsin. Pul pul dökülen kuru ciltler Yağ oranının oldukça az olduğu, neme çok ihtiyaç duyan cilt türleri başında gelir. Eğer cilt tipin kuru ise mutlaka E vitamini içeren bol nemlendiren kremlerini tercih et.

Özellikle kışları oldukça hassaslaşan kuru cilt türleri çok bakıma ihtiyaç duyar. Kuru cilt türlerine sahip ise kış ayları senin için zor geçer. Soğuktan gerdin bir yüz hem yüzünü soluk gösterir hem de yaşlanma belirtilerini hızlandırır, yüzündeki çizgileri artırır. Hassas bir yapısı olduğu için, yüzünü çok fazla ovalamamalısın. Aynı zamanda, özellikle duştan çıktıktan sonra ya da yüzünü yıkadıktan sonra da kullandığın havlu ile yüzünü çok sert silmemelisin. Bu hassas yüzünü zarar verebilir. Hatta sana bir önerimiz olacak yüzün suyla temas ettikten sonra nemlendirici ve göz çevresi kremi sürmek için çok beklememelisin.

Uzmanlar, hyaluronik asitli, jojoba yağı içerikli gliserin gibi etken maddeler sahip kremleri kuru cilt türleri için tavsiye etmektedir.

Cilt Türleri ve Özellikleri

Gözenekleri bol yağlı ciltler

Oldukça parlak gözükür yağlı ciltler, ayrıca sivilcelenmenin de yoğun olduğu da aşikardır.  Siyah noktalar ise yağlı cilt türlerinde gözenekler büyük olduğu için ciddi bir problemdir.  Bu cilde sahipsen, gözenek küçültücü kremleri kullanmalısın. Ayrıca haftalık buhar banyosu ile de gözeneklerinde siyah noktalarından kurtulabilirsin.

Yağlı ciltlerdeki parlak görüntü, alkol içeren toniklerle engellenmeye çalışılır; ancak bu geçici çözümdür. Yağlı cilt türleri bir süre sonra eski yağlı görünümüne geri döner. Eğer daha kalıcı çözüm arıyorsan, matlaştırıcı özelliğe sahip kremleri tercih etmelisin. Yağ bazlı temizleyicilerden de uzak durmalısın.

Karma cilt türleri

Karma cilt türleri bakım konusunda biraz zor olarak tanımlanabilir. Yüzün bazı bölgeleri pul pul dökülmeye müsait iken, T bölgesi yağlı. Artık günümüzde artık çok sayıda karma cilt tipine uygun ürün kozmetik mağazalarının raflarını süslüyor. Karma cilt türleri kendi cilt yapılarına uygun malzemelerden vazgeçmemeli.

Normal cilt türüne sahipsen şanlısın

Kuruluk ya da kırışıklık problem neredeyse yok denilecek kadar az. Sağlıklı ve canlı görünen bir tiptir normal cilt türleri.  Birçok kremi çok rahat kullanabilir, yüzünde çoğu kez hassaslık ya da bir problem ile karşılaşmazsın. Süt tipi temizleyiciler ya da alkol içerikli tonikler bile cildinin günlük bakımı için yeterli.

Sabah Cildine Neler Yapmalısın?

cilt türleri, cilt türleri nelerdir, cilt türleri ve bakımı, cilt türleri ve özellikleri Cilt tipini bulduğuna göre artık günlük, rutin olarak nasıl cilt bakımı yapabilirsin onu paylaşalım seninle. Elbette bu söylediklerimize ek kendi yaptığın bakımlarda vardır. Bizim sana yazdıklarımız en temel olan bakımlardır. Bunları her gün uygulamakta yarar var. Sabah sadece yüz yıkamak yetmez önce temizleyici kremin, losyonun ya da temizleyici suyun ile cildini temizlemelisin. Ardından eğer yaz mevsimindeysen güneş koruyucu diğer mevsimlerde isen nemlendiricini ihmal etmemelisin.

Peki Ya Akşam?

cilt türleri, cilt türleri nelerdir, cilt türleri ve bakımı, cilt türleri ve özellikleri

Akşam eve geldiğinde ise hemen cildini temizlemelisin. Günün bütün yorgunluğu yüzüne yapışmış bir şekilde eve dönüyorsun ve yüzünde ağırlık kalmasını istemezsin herhalde değil mi? Ardından nemlendirici sürerek cildini hem temizlemiş hem de ihtiyacı olan nem ihtiyacını karşılamış olabilirsin. Cildine en büyük zararı cildini temizlemeyerek kendin yaparsın.

Cildini her gün temizlemeyen kadınlarda çok daha hızlı yaşlanma belirtileri gözlenmek ile beraber, gözeneklerindeki siyah nokta problemleri ve sivilce dertleri oldukça fazla çıkıyor. Elbette daha detaylı bir cilt bakımına ihtiyaç duyuyorsan; tonik, belirli aralıklara kullanılan serum ve vitaminleri de eksik etmemelisin. Arada sırada da dermatoloğunu ziyaret etmeyi unutma.

Peeling Şart!

cilt türleri, cilt türleri nelerdir, cilt türleri ve bakımı, cilt türleri ve özellikleri Peeling uygulamasının hem evde uygulayabileceğin bir şekilde kremleri satılıyor hem de daha kapsamlı bir uygulama olarak farklı çeşitlerini dermatologlar yapıyor. Belirli aralıklarla ölü deriden cildini kurtarmak hem siyah nokta oluşumunu engelleyecek hem de daha canlı bir yüze kavuşacaksın. Peeling cildinizi hassaslaştıran bir işlemdir. Bu sebeple güneşin oldukça yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaması gerekmek ile birlikte bir süre de güneş ışınlarından yüzünü korumakta yarar var.

Kil Maskesi

cilt türleri, cilt türleri nelerdir, cilt türleri ve bakımı, cilt türleri ve özellikleri Eski zamanlardan gelen bir bakım geleneği. Kil maskesini evde bile uygulayabilirsiniz üstelik. Kozmetik mağazalarında ve aktarlarda çok rahatlıkla bulabileceğiniz kil ile haftada bir kere yüzünüze bakım yapabilirsiniz. Üstelik kil çok uygun fiyatlar ile erişebileceğiniz bir ürün.

Dilerseniz içme suyu ile dilerseniz de maden suyuyla karıştıracağınız kil göz çevresi dışında kalan yüz bölgenize ve boynunuza sürün. Kuruduktan sonra yıkabilirsiniz. Düzenli bir kil bakım maskesi sayesinde cildiniz daha parlak ve yumuşacık olacaktır. Aslında güzel görünmeye ve bakımlı olmaya, kıyafetlerden çok cildinden başlamalısın.

Cilt türleri için belirlenen bakımlar ile cildinin yaşını küçültebilirsin. Canlı ve parlak bir yüze sahip olabilirsin. Şunu da belirtelim, hayattaki hiçbir durum karşısında karamsarlığa ve mutsuzluğu düşme. Elbette bu söylediğimiz bazı durumlarda kolay değil; ancak cildinin sana ihtiyacı olduğunu unutma ve ona çok iyi bak. Yazımızda belirttiğimiz bilgileri bilimsel veri olarak kabul edilmemelidir. Sizlere yazımızda belirttiğimiz uygulamaları yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

“Cilt Türleri İçin Cilt Bakım Tavsiyeleri” üzerine 1 yorum.

 1. Geri bildirim: Güneş Yanığı Nasıl Geçer? | Kadınlar Venüsten

Bir cevap yazın