Cilt Türlerine Göre Doğal Cilt Bakım Rutini

doğal cilt bakım rutini, cilt bakım rutini, günlük doğal cilt bakım rutini,

  Bazı cilt bakım ürünleri, özellikle hassas cilt yapısına sahip insanlarda toksik bir etkiye neden olabilir. Bu yazımızda cilt türlerine göre doğal cilt bakım rutini nasıl olmalı? konusunu inceleyeceğiz. Toksik maddelere maruz kalmadan temiz, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın doğal, basit ve ucuz seçenekleri bulunuyor.

  Ancak bu seçeneklere geçmeden önce mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalı ve cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiği konusunda fikir almalısınız.

  Cilt bakımı yaparken öncelikle cildinizdeki yağı temizlemeye dikkat etmelisiniz. Ancak ciltteki yağ oranı, cilt türlerine göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden kendi cildinize uygun karışımı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

  Aşağıda cilt türünüze göre doğal cilt bakım rutini için doğal bakım seçenekleri bulunuyor;

Yağlı Cilt Türleri

doğal cilt bakım rutini, cilt bakım rutini, günlük doğal cilt bakım rutini,

   Cilt bakımınızdan gerekli olan verimi almanız için öncelikle cildinizdeki yağı temizlemenizden söz ettik. Bu, özellikle yağlı cilt türüne sahip insanlar için uzun ve zorlu bir süreçtir. Ancak bu süreçte size yardımcı olabilecek bazı doğal bileşenler mevcut;

   Peeling için; Eşit miktarda deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırarak, bu karışımla yüzünüzü ovabilirsiniz. Bu karışım cildinizdeki fazla yağı, ölü cilt hücrelerini ve kirleri temizleyerek gözeneklerinizi açar. Böylece siyah nokta ve akne gibi oluşumların önüne geçmiş olursunuz.

   Temizleme için; İlk olarak peeling uyguladıktan sonra temizlemek için zeytinyağlı sabun ve su kullanabilirsiniz.

  Nemlendirmek için; Yağlı cilt türüne sahipseniz, cildiniz zaten hiçbir zaman kurumayacaktır. Bu yüzden cildinizi normalden daha az nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Bunun için de bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak, makyaj pamuğu ile cildinize uygulayabilirsiniz.

  Ayrıca yağlı bir cilde sahipseniz, abartılı makyajlardan kaçınmanız cildinizi rahatlatacaktır.

Normal / Karma Cilt Türleri

doğal cilt bakım rutini, cilt bakım rutini, günlük doğal cilt bakım rutini,

   Tipik olarak yağlı veya kuru olmayan, abartılı makyajdan etkilenmeyen cilt türleri, doğal cilt bakım rutini seçeneklerine hızlı bir şekilde uyum sağlar. Bu cilt türüne sahip olanlar, genelde farklı cilt bakım rutinleri deneseler de iyi sonuç alırlar.

   Peeling için; Cildinizi hafif nemli toz şeker ile ovabilirsiniz. Şanslı bir cilt türüne sahip olduğunuz için gözenekleriniz en hafif peeling uygulamasına bile olumlu yanıt verecektir.

   Temizleme için; Normal ve karma ciltler için cilt temizliğinde özel karışımlara gerek yoktur. Sadece su ve sabunla cildinizi temizlemeniz yeterli olacaktır.

   Nemlendirmek için; Önceki seçeneklerde olduğu gibi, normal / karma cilt yapısına sahipseniz, cildinizi nemlendirmeniz için fazla uğraşmanıza gerek yoktur. Sizin için en iyi doğal seçenek Hindistan cevizi yağı ya da shea yağı olacaktır.

Kuru Cilt Türleri

doğal cilt bakım rutini, cilt bakım rutini, günlük doğal cilt bakım rutini,

   Kuru cilt türleri, özellikle soğuk havadan çok etkilenir ve yıllar geçtikçe anti-aging uygulamalarına daha çok ihtiyaç duyarlar. Genelde kuru olan cildinize doğal yağlar kullanmanız, cildinizin yağ oranını dengeler ve kuru kalmasını engeller.

  Peeling için; Genelde kuru ciltler için peeling çok fazla gerekli değildir. Bu yüzden hafif nemlendirilmiş toz şekeri cildinize nazikçe uygulamanız yeterli olacaktır.

   Temizleme için; Cildiniz kuru olduğundan zeytinyağlı ya da badem yağlı sabun kullanmak, temizleme aşamasında hem cildinizin yağ dengesini sağlayacak hem de cildinizi besleyecektir.

   Nemlendirmek için; Cilt nemlendirme aşaması, kuru cilde sahip olanlar için özel bir önem taşır. Bu yüzden cildinize Hindistan cevizi yağı uygulayabilir ya da papatyalarla karıştırdığınız suyu kaynatarak, buhar banyosu yapabilirsiniz.    Sonuç olarak, yukarıdaki önerilerimize kulak vermeden önce, her cilt türünün aynı olmadığını unutmayın. Doğal cilt bakım rutini önerilerimizi uygulamadan önce mutlaka cilt doktorunuza danışın ve cildiniz için en iyisi olan uygulamalara birlikte karar verin.

Bir cevap yazın