Güzellik İpuçları İle Daha Güzel Bir “Sen”

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Milattan önce de kadın kadındı, milattan sonra da aynı şey geçerli. İnsanlığın var olduğu andan itibaren “güzellik” kavramı dünyaya geldi ve bizlerle devam ediyor ve gelecekle de hükmünü sürdürecek. Peki, hiç düşündün mü sadece Türkiye’de bile kadınlar güzellik uğruna ne kadar para harcıyorlar. Türkiye’deki kadınlar bir senede, 400 milyon doları geçen güzellik ve kozmetik harcamasının altına imzalarını atıyor. Güzellik ipuçları bir kenara, dünya genelini düşününce dev bir güzellik ve kozmetik sektörü çıkıyor karşımıza. Kadınların güzelleşme uğruna yaptıklarının sınırı olmamak ile birlikte artık doğala yönelme gözlemliyoruz. “homemade” tarifler, organik ürünleri kullanma, hatta ve hatta hayvanlar üzerinde test yapmayan markaların güzellik ve kozmetik ürünlerini tercih etme kadınlar arasında baya favori olmuş durumda.

Peki ya sen güzellik uğruna gündelik hayatında neler yapıyorsun hiç düşündün mü? Aylık ya da senelik kozmetik alışverişine ve güzellik bakımına, harcadığın parayı hiç hesapladın mı? Dünyanın en güzel kadınlarının bile küçük güzellik ipuçları varken, senin de birkaç formülünün olması gerektiğini düşünüyor musun? Bu yazımızda pratik, işlevsel ve kalıcı güzellik sırlarını paylaşmaya hazırız. Sen de okumaya hazırsan haydi başlayalım!

1-Her Derde Deva “Su” Güzelliğin En Can Alıcı Formülü

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Su içmek doğal güzellik ipuçları listesinin başında geliyor. Eğer su içmiyorsan cildine uygulayacağın hiçbir formül işe yaramayacaktır. Susuz cilt güneş almayan çiçeğe benzer; zamanla çiçek nasıl soluyor ise cildin de az su tüketimi yüzünden erken yaşlanma belirtileri gösterecektir ve solgun görünecektir. Uzmanlar, bir insanın günlük su tüketim miktarının ortalama 2,5 litre olduğunu belirtiyorlar.

Sana vereceğimiz birkaç tavsiye ile günlük su tüketim miktarına çok kolay ulaşacaksın.

  • Boy – kilo endeksini hesapla ve gün içerisinde tam olarak ne kadar su içmen gerektiğini öğren. Biliyorsun hayatımızın bir parçası internette yok yok. Bu hesaplamayı çok kolay yapabileceğin onlarca site seni bekliyor.
  • Akıllı telefonuna su içmeyi hatırlatan uygulamalardan birisini indir. İnan çok işe yarıyor. 21 gün kuralını da unutma. 21 gün boyunca düzenli bir şekilde su tüketiminde kendini ve vücudunu alıştırırsan alışkanlığının devamı gelecektir.
  • Uyanır uyanmaz mutlaka koca bir bardak su içerek güne başla!

2-Zeytinyağı İle Göz Altlarına Veda

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Göz altı kırışıklıklarının en büyük nedenleri arasında; bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünleri, düzenli bakımı göz çevresinden esirgeme ve göz kremi kullanmama yer alıyor. Elbette yoğun iş temposu varsa da bu morluk ve kırışıklıkları tetikliyor.

Göz altı morluklarından ve kırışıklıklarından yakınıyorsan, basit ve kolay bir yöntemimiz var. Göz altlarına zeytinyağı sür. Evde zeytinyağı ile yapacağın düzenli bakım ile daha nemli ve parlak göz çevresine sahip olacaksın.

Göz altlarının hassas olduğunu lütfen unutma. Yüzüne sürdüğün kremlerin PH değerleri göz altın için uygun olmuyor. Bu sebeple ya zeytinyağı gibi saf bir ürünü göz çevrende kullanmak ya da göz kremi sürmekten sakın vazgeçme.

3-Vitaminsiz Olmaz!

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Kendini seviyorsan lütfen vitamin kullanmayı eksik etme. Şimdi dilersen cildine ve saçlarına en yararlı vitaminlere bakalım.

A Vitamini ile yaşlanmayı geciktir

Düzenli kullanacağın A Vitamini ile cildin çok daha genç kalacak.

C Vitamini, kolajen deposu

C Vitamini kolajen üretiminde fayda sağlayacak, cilt lekelerinin azalmasına etki edecek. Portakal, mandalina, kivi, greyfurt, kiraz ve brokolinin C Vitamini açısından çok zengin olduğunu biliyor muydun?

E Vitamini almaktan vazgeçmemelisin

Antioksidan kaynağı E Vitamini için sana yulaf, yeşil sebzeler, buğday, ceviz, fındık, badem yeter. E Vitamininin ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı koruduğunu da hatırlatalım.

B3 ve B9 Vitaminlerini biliyor musun?

Cildin nemini korusun istiyorsan B3, hücre yenileyici B9’u ise genç bir cilt için kullanmanı uzmanlar tavsiye ediyor.

Biotin saçların dostu

Saçların için bir numaralı kaynak. Düzenli biotin kullanımı saçların zamanla hacimli ve çok daha parlak gözükmesini sağlayacak.

4-Doğal ve Bakımlı Tırnakların Dostu Vazelin!

Manikür ve pedikür biz kadınların olmazsa olmazı. Her daim tırnaklar bakımlı olmalı. Sana vereceğimiz çok basit bir tüyo ile gece-gündüz bakımlı tırnak sahibi olmak istemez misin?

Güzellik ipuçları formüllerimizde sıra vazelin var. Vazelini tırnak etlerine yedir ve bu şekilde birkaç dakika bekle. Ardından, her kozmetik mağazasında bulabileceğin tırnak fırçasıyla tırnak etlerini fırçala. İşlem bittikten sonra tırnaklarına kolonya sık ve ellerini kurut.  Bu beş dakika süren uygulamayı düzenli yapman durumunda tırnak etlerinin herhangi bir ek işleme ihtiyaç duymadığını göreceksin.

Özellikle Avrupa’da kadınların oldukça büyük bir bölümü manikür ve pedikür uygulamasını sadece etlerini ittirerek yapmak ile beraber bu işlemin çok daha hijyenik ve sağlıklı da olduğunu belirtebiliriz.

5-Yüzünü Bebek Şampuanı İle Temizle

Bütün günün yorgunluğu ve kiri yüzünde birikir ve cildinin gözeneklerini kapatır. Ayrıca her gün temizlenmeyen ciltler parlaklığını ve gençliği çabuk yitirir. Bu sebeple eve gelir gelmez mutlaka cilt temizleyicini eline almalısın.

Sana bir önerimiz var. Hassas bir cildin var ise yüz temizleyici olarak bebek şampuanı kullanabilirsin. Bebek şampuanı ile yüzünü yıka ardından nemlendiricini sür.

Daha detaylı bilgi için, cilt türlerine özel bakım önerilerimizin yer aldığı yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsin;

Cilt Türlerine Özel Cilt Bakım Tavsiyeleri

6-Saçlarını Islakken Tarama, Yüksek Isıdan Uzak Tut

Saçlarına özenli bak. Duştan çıkınca ıslak saçını taramamalısın. Hem daha fazla elektriklenmesine yol açabilirsin hem de saçlarını doğal formlarında kullanmayı seviyorsan kendine has güzel dalgalarını kaybedebilirsin. Öte yandan, maşa aleti veya düzleştiriciden uzak kalamayanlardansan; mutlaka yüksek ısıya karşı saç koruyucu niteliği taşıyan spreyleri kullan. Bu saç spreyleri ısıya karşı saçlarını korumanın yanı sıra, saçına istediğin şekli vermeni kolaylaştıracak hem de saçlarının elektriklenmesini önleyecek.

7-Kepeğe Formül

Eğer saçındaki kepekten şikayet ediyorsan. Doğal yöntemler ile hazırlayacağın bir karışım işine çok yarayacak. Aktarlardan çok rahat edinebileceğin; susam yağı, yılan yağı ve badem yağını karıştırıyorsun. Bu karışımı bir sprey şişeye de koyarsan işin kolaylaşacaktır.

Karışımı, haftada iki kere kirli saçının diplerine doğru sıkmalısın, ardından da bir tarak yardımıyla saç uçlarına kadar yedirmelisin.  Bu karışımı düzenli yaparak saç diplerindeki hem kepek problemine son vereceksin  hem de ölü hücrelerden kurtulacak ve yenileyeceksin.

Saç bakım önerilerimizin yer aldığı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsin;

Bakımlı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

8-Diş Tartarlarından Kurtul

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Pratik güzellik ipuçları ile ilgili son başlığımız dişleriniz ile ilgili. Günlük dişlerimizin bakımında kullandığımız; gargaralar, diş macunları artık çok üst seviyedeler. İyi bir diş bakımı olanağı sağlıyorlar; ancak henüz bu ürünlerin tartarlara karşı ciddi ölçüde etkisi yok. Dişlerinin rutin bakımlarını aksatmaman diş sağlığın için en önemli kriter olmak ile beraber paylaşacağımız basit reçeteyle de evde diş tartarlarına karşı bir formül hazırlayabilirsin.

Ceviz kabuklarını suda kaynat. Yaklaşık 20 dakika boyunca kaynayan ceviz kabuklarını su ile birlikte soğumaya bırak. Soğuyan suda da diş fırçanı 10 – 15 dakika beklet ve ardından temiz dişlerini bu suyla fırçala. Zamanla, dişlerindeki tartar oluşumunu gözle görülecek kadar azaldığını göreceksin. Ayrıca ceviz kabuğunun anti-bakteriyel bir yapısının olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Yüzyıllar boyu kadınlar yukarıda sana saydığımızın onlarca katı kadarını kendilerine uyguladı ya da tavsiye ettiler. Uygulayacağın her basit güzellik formülünü kendi cildinde denemeden önce mutlaka bir cilt uzmanını danış; başka birisinde olumlu ve faydalı sonuçlar vermiş formül belki de sana hiç yaramayacaktır ya da cildinde istenmeyen hasarlara neden olacaktır.

güzellik ipuçları, doğal güzellik ipuçları, pratik güzellik ipuçları, evde güzellik sırları, güzellik için ipuçları

Şunu unutmaman gerekir ki, en önemli güzellik ipuçları arasında öncelikle kendine değer vermen ve kendini sevmen var. Kendini seven, dünyaya pozitif gözlükleriyle bakan her kadın güzeldir.

Bir cevap yazın