Dudak Bakımı: Kış Aylarında Nasıl Yapılır?

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

Geç gelen kış mevsiminden sonra hepimiz kış mevsiminin sert yüzünü görmeye başladık. Peki soğuk kış aylarında dudak bakımı nasıl yapılır ya da nasıl yapılmalıdır? Soğuk havalarda dudak bakımı yapmak, diğer mevsimlere göre daha fazla itina ve dikkat ister. Bu yazımızda evde hazırlayabileceklerinizle, kış aylarında dudak bakımı nasıl yapılır konusundan bahsedeceğiz.

   Kış ayları, kavurucu yaz sıcaklarına göre size biraz daha rahatlama duygusu getirebilir. Ancak aynı zamanda cildinizin daha fazla kurumasına da neden olabilir. Soğuk kış ayları vücudunuzun en hassas noktalarından biri olan dudaklarınız için acımasız olabilir. Soğuk, rüzgar ve kuru hava dudaklarınızın çatlaması için gereken ortamı oluşturur. Bu yüzden dudaklarınıza daha fazla bakım yapmanız gerekir.

   Dudaklarınızı kısa sürede yumuşatıp nemlendirmenin en iyi yolu eczaneden aldığınız lipstick ya da balsam tarzı ürünler kullanmaktır. Ancak bunlar kısa süreli çözüm sağlayan ipuçlarıdır. Aşağıda uzun vadeli işinize yarayacak ve kış mevsimini rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacak dudak bakım ipuçlarını veriyoruz;

   1-) Dudaklarınızı sürekli olarak yalamak, nemlendirmek için mantıklı bir çözüm gibi görünse de, bu, sonrasında dudaklarınızı daha fazla kurutacaktır. Çünkü tükürükte bulunan, yiyecekleri sindirmeye yarayan enzimler, dudaklarınız için tahriş edicidir.

   2-) Okaliptüs veya mentol içeren balsamlardan kaçının. Bu gibi aromalar dudaklarınızın daha fazla kurumasına ve çatlamasına neden olur.

   3-) Kuru ve çatlamış dudaklarınızı tedavi etmezseniz, herhangi bir enfeksiyonun oluşma ihtimali yükselir.

   4-) Dudak bakım kremi ya da balsamları gece yatmadan önce uygulayın. Böylece uyuduğunuz süre boyunca dudaklarınıza nemli kalarak, kendilerini onarmak için gereken süreyi vermiş olursunuz.

   5-) Seçtiğiniz balsamların içeriğinde; vazelin, gliserin ve uçucu yağlar bulunduğuna emin olun. Bu bileşenler dudaklarınızı daha uzun süre korur.

   6-) Dudaklarınıza düzenli olarak güneş kremi sürmeyi unutmayın.

   7-) Kış aylarında çok fazla susamış hissetmeseniz de su içmeye özen gösterin. Susuz kalan bir vücutta dudak çatlamaları daha sık görülecektir.

    8 -) A vitamini dudaklar için önemlidir. Bu yüzden günlük öğünlerinize, A vitamini yönünden zengin, havuç, kayısı ve süt ürünlerini ekleyin.

Evde Dudak Bakımı İçin Neler Kullanılabilir?

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

Aloe Vera

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

   Aloe vera yaygın olarak bulabileceğiniz bir bitkidir. Yine de her ihtimale karşı, evde kendi saksınızda yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Aloe vera yapraklarından çıkan jeli, dudaklarınızı nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bu jel büyük oranda su ile doludur. Böylece dudaklarınızı nemlendirirken aynı zamanda onların esnek kalmasını sağlar.

Bal

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

   Bal, çatlamış dudaklarınız için iyileştirici ve aynı zamanda anti bakteriyel bir özelliğe sahip inanılmaz bir nemlendiricidir. Gece yatmadan önce bal ve gliserin karışımını dudaklarınıza uygulayın. Uyandığınızda ortaya çıkan sonuca siz de şaşıracaksınız.

Gül Yaprakları ve Süt

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

   Taze gül yapraklarını sütle karıştırın ve birkaç saat bekletin. Bu karışımı günde 2 veya 3 kez dudaklarınıza uygulayın. Gül yaprakları ve süt, dudaklarınızı pembeleştirmeye yardımcı olarak nemlendirici etkilere sahiptir.

Şeker

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

  Şeker, dudaklarınızı ölü deriyi atmaya yardımcı olacak şekilde peeling vazifesi görür. Böylece kurumuş dudaklarınızın arkasındaki esnek ve pembe deriyi ortaya çıkarır. Bal ile şekeri karıştırarak, bu karışım ile dudaklarınıza masaj yapın. Bir süre dudaklarınızda beklettikten sonra ılık su ile yıkayın ve farkı görün.

Hindistan Cevizi Yağı

dudak bakımı, dudak bakımı evde, dudak bakımı nasıl yapılır,

   Hindistan cevizi yağı, karşılaşabileceğiniz en doğal dudak nemlendiricilerden biridir. Tek yapmanız gereken biraz suyla karıştırıp dudaklarınıza uygulamak. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız, sabah esnek ve yumuşak dudaklar ile uyanacaksınız.

   Bu kış, dudaklarınızın kurumasına izin vermeyin. Yukarıda saydığımız kış aylarında dudak bakımı ipuçlarından bir ya da bir kaçını uygulayarak canlı ve pembe dudaklara sahip olmak sizin elinizde.

Bir cevap yazın