Gelin Diyeti: Gelinliğinizi Rahatlıkla Giyin

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Her kadının korkulu rüyası olan, fazla kilolar yüzünden gelinliğe sığamama sorunu, “gelin diyeti” hakkındaki bu yazımızla birlikte tarihe karışacak. Hayatınızdaki en özel gün olan düğün gününüzde, davetlilerinizin karşısında en formda fiziğinizle görünmek istemez misiniz? Bu gelin diyeti planı ile birlikte zayıflayacak ve harika görüneceksiniz.

Eğer daha önce diyet yapmadıysanız, “Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazısına aşağıdan ulaşarak, dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilirsiniz;

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gelin Diyeti İçin Temel Adım

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Gelin ya da bir başka deyişle gelinlik diyeti planı, hayatınızdaki heyecan verici bu özel gün için, kısa süre zarfında sağlıklı bir şekilde incelmenize yardımcı olacak şekilde hazırlanmıştır. Bu sürede, geçici diyetler, hızlı diyetler, ünlü diyetleri gibi uygulamalardan vazgeçmelisiniz. Çünkü bu konuda deneme-yanılma ile karar vermeniz size hem zamanınızı hem de sağlığınızı kaybettirebilir.

Günlük kalori ihtiyacınızı karşılarken “junk food” denilen kızartılmış gıdalar yerine, taze meyve-sebze, yağsız et veya yumurta gibi proteinler, az yağlı süt ve tam tahıllı gıdalar tüketmeye dikkat edin. Akıllı bir gelin diyeti, size en kısa sürede en çok işe yarayacak seçenekleri, sağlığınıza dikkat ederek sunar.

Düğün diyeti planınızı takip etmek için;

  • İşlenmiş gıdalardan kaçının. (pakette veya kutuda olan hemen her gıda işlenmiş gıdadır.)
  • Şekerli yiyecek ve içecekleri sınırlandırın ya da ortadan kaldırın.
  • Beyaz ekmek veya beyaz pirinç gibi rafine ve nişastalı karbonhidratlardan vazgeçin.
  • Alkolü sınırlandırın ya da ortadan kaldırın.
  • Bolca su için.

Diyet planınıza sadık kalmak için kolay bir yol mu istiyorsunuz? Bunun için bir diyet uygulaması ya da hatırlatıcı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; diyet öğünlerinizi bu uygulamalara kaydederek, size hatırlatmalarını istediğiniz saati belirlemek. İşte hepsi bu kadar basit!

Gelin Diyeti İpuçları

Gelin diyetini uygulamanız için illa gelin olmanız gerekmiyor. Gelinin annesi, kardeşi, akrabası ya da arkadaşı olabilirsiniz. Sonuçta bu özel günde iyi görünmek sizin de hakkınız 😊

Aşağıda gelin diyetini daha kolay şekilde uygulamanızı sağlayacak ipuçlarını derledik;

Basit Tutun

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Unutmayın ki uyguladığınız diyet planı, kısa vadeli bir diyet planıdır. Bu yüzden karmaşık ve yaratıcı tariflere ihtiyacınız yok. Bildiğiniz ve size uygun olduğunu bildiğiniz şeyleri yiyin. Markete gittiğinizde sebze-meyve reyonuna uğramayı ihmal etmeyin. Eğer sevdiklerinizin mevsimi değilse, onları da dondurulmuş gıda bölümünden temin edebilirsiniz.

Atıştırmalık olarak; havuç, muz, elma veya çilek tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğinde deniz ürünleri ya da ev yapımı yağsız tavuk burgerlerinizi ızgara yapabilirsiniz. Kahvaltıda, yumurta, yumurta akı ve az yağlı süt için. Dışarıda olduğunuz zamanlar için ise, çantanıza sağlıklı bir atıştırmalık bar koyun.

Kalorilere Dikkat Edin

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Sadece sağlıklı ve temiz gıdalar tüketerek, diyet programınızı uygularsanız, doğru kaloriyi aldığınızdan emin olmak için muhtemelen kalorilerinizi saymanız gerekmez. Beyaz nişasta, şeker, alkol gibi sağlıksız yiyecek ve içeceklerin, size ne kadar kalori aldırdığını, onları tüketmediğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız.

Ancak yine de yediklerinizden emin olmak ve işinizi şansa bırakmamak için bir diyet günlüğü tutabilirsiniz. Ücretsiz yiyecek uygulamalarını kullanarak yediklerinizin kalorisini not edebilir, aynı zamanda günden güne değişen enerji dengenizi görüntüleyebilirsiniz.

Fiziksel Aktiviteyi Arttırın

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Gelin diyetinden en iyi sonucu almanız için, uyguladığınız diyet programını fiziksel aktiviteyle birleştirin.

Henüz bir egzersiz programınız yoksa endişelenmeyin. Diyet planınız için yorucu egzersizlere ihtiyacınız yok. Ancak hergün biraz fiziksel aktivite yapmaya çalışın. Bu; tempolu yürüyüş, kısa bir koşu ya da evdeyken yapabileceğiniz birkaç hareket olabilir.

Eğer egzersiz yapıyorsanız, programınızı biraz daha sıklaştırın. Örneğin haftada 3 gün egzersiz yapıyorsanız, bunu 5’e kadar yükseltin. Zaten yoğun bir egzersiz programınız varsa, metabolizmanızı daha çok hızlandırmak için sabah ya da akşam kısa bir yürüyüş yapın. Aktivitenizi bir miktar daha arttırırsanız, daha fazla yağ yakmaya başlarsınız.

Yiyeceklerinizi Hazırlamak İçin Hazırlık Günü Programlayın

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Düğününüzü planlarken, zamanlamanız çok telaşlı olacaktır. Hergün sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamak için fazladan zaman harcamanıza gerek yok. Bunun yerine her hafta sadece 1 gün ayırın ve o hafta bütün yiyeceklerinizi hazırlayın.

Atıştırmalık çantanızı, aldığınız sebze ve meyvelerle doldurun. Izgara yapacağınız yağsız et ve köftelerinizi hazırlayın. Egzersizleriniz için su şişelerinizi doldurun. Tatlı kriziniz için dolabınızda ve çantanıza kuru ve yaş meyveler bulundurun.

Şimdi Biraz Kaçamak Yapabilirsiniz

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Diyet programlarının olmazsa olmazı “kaçamaklardır”. Kaçamaklar, kişilere diyete devam etmeleri için motivasyon verir. Bu yüzden siz de haftada 1 öğününüzü (kesinlikle gün değil) kaçamak yapmaya ayırabilirsiniz.

Birçok popüler diyet planı, haftada 1 ya da 2 gün kaçamak yapmaya izin verir. Ancak sizin zamanınız kısıtlı olduğundan bunu 1 öğün ile sınırlı tutmak zorundayız.

Gelin Diyeti Yapmanın Faydaları

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Elbette gelin diyeti yapmanızın en büyük faydası, düğün gününüzde yıllardır hayalini kurduğunuz gelinliği rahatlıkla giymeniz olacaktır. Ancak bütün faydalar bununla sınırlı kalmıyor. Bu diyet planını uygulayarak kazanacağınız diğer ek faydalar var;

Parlak Cilt, Tırnak ve Saç

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Diyetinize sağlıklı meyve ve sebzeler eklediğinizde, daha sağlıklı bir cilt ve daha sağlıklı bir saç için vücudunuza gerekli olan vitamin ve mineralleri kazanırsınız. Aynı zamanda parlak ve sağlam tırnaklarınız kolay kolay kırılmaz. Bu diyet uygulaması düğün fotoğraflarında sağlıklı cildinizle daha parlak görünmenizi sağlayacak.

Daha Az Stres

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Günlerinizi nasıl bir sonuç alacağınız tamamen muamma olan popüler diyetler için zaman, para ve enerji harcayarak geçirirseniz, ortaya çıkacak sonuç sizi tatmin etmeyecektir. Aynı zamanda stres oranınız artacaktır. Gelin diyeti planı yaşayacağınız stresi de azaltarak, düğüne kadar olan zamanınızı rahat bir şekilde geçirmenizi sağlar.

Uzun Süreli Sağlık

gelin diyeti, gelinlik diyeti, düğün diyeti

Eğer yukarıda verilen planı hakkını vererek uygularsanız, faydalarını düğünden sonra da göreceksiniz. Bunları gördükten sonra da aslında bu planın hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir plan olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın