Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

güneş yanığı, güneş yanığına çözüm, güneş yanığı kaşıntısı, güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığı acısı nasıl geçer,

Bol bol güneşlendiğimiz, eğlenerek tatil yaptığımız bu yaz günlerinde, yaz eğlencenizin güneş yanığı ile bozulmasına izin vermeyin.

   Güneş yanığı koruması olarak akla ilk olarak gelen güneş kremleridir. Çeşitli faktörlerde koruma dereceleri olan bu kremleri cildiniz için kullanabilirisiniz.

   Bir cilt doktoruna danışarak kendinize en uygun güneş kremini bulun ve gerek dışarıdayken gerekse güneşlenirken bu kremi cildinize sürün.

   Bu yazımızda güneş yanığından korunmak için 5 tane ipucu sıraladık:

 Yakalanmadan Önce Önleyin

  Güneş yanığına yakalanmadan önce onu önleyici önlemler almak, her zaman için alabileceğiniz en iyi önlemdir.

   Güneş koruyucu kremler kullanarak, güneş yanığını önleyebilirsiniz. Cildinizi UVA ve UVB ışınlarından koruyan geniş spektrumlu bir krem kullanmalısınız. UVA, cildinizin erken yaşlanmasına neden olurken, UVB ise güneş yanığı ile yakından ilişkilidir.

   Aynı zamanda koyu renk giysiler giyip bütün güneş ışınlarını üzerinize çekmek yerine, giysilerinizde açık ve ferah renkler tercih edebilirsiniz.

   Güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde dışarıda olmanız gerekiyorsa, özellikle gölgeli yerlerde zaman geçirin.

Cildinizin Güneş Işığına Nasıl Tepki Verdiğini Anlayın

   Eğer hiçbir önlem almadan güneş ışınlarına maruz kalmaya devam ederseniz, cildinizin yanmaya ve tahriş olmaya başladığını hissedeceksiniz.

   Güneş kremini cildinize uygularken, genelde görmezden geldiğiniz alanlarda (kulaklarınızın arkası ya da enseniz gibi) yanma ve tahriş hissedebilirsiniz. Bu yüzden güneş kremini uygularken, bunu vücut bütünlüğünüze dikkat ederek yapmaya özen göstermelisiniz.

Güneş Yanığı Varsa Ne Yapmalı

   İlk olarak yapmanız gereken, güneş yanığınızın hafif mi yoksa şiddetli mi olduğunu anlamaktır.

   Eğer kızarıklık ya da tahriş varsa bu, muhtemelen hafif bir güneş yanığı olacaktır. Yanma hissinizi azaltmak için buz torbası gibi soğuk araçlarla cildinize kompres uygulayabilirsiniz.

   Şiddetli bir güneş yanığınız varsa, cildiniz kabarır ve soyulmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda tıbbi yardım almanız önemlidir. Cildinize uygulayacağınız tedavi konusunda en iyi kararı cilt doktorunuz verecektir.

Güneş Yanığı Sonrası “Yumuşak” Ürünler Kullanın

   Cildiniz güneş yanıklarından sonra iyileşirken, pullu bir görünüm alabilir. Cildinizi beslemek ve kötü görünümü engellemek için nemlendirici kullanabilirsiniz. Ancak cildiniz bu dönemde hassas olacağından nemlendirici kullanırken dikkat etmenizde yarar var.

Cilt Kontrolleri Her Zaman İyi Bir Fikirdir

   Sağlıklı ve genç bir cilt için, birkaç aylık periyotlar halinde cilt doktorunuza rutin kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Eğer hiç cilt doktoruna gitmediyseniz, doktorunuz sizi muayene ettikten sonra neleri kullanıp neler kullanmamanız gerektiğini size söyleyecek ve ne sıklıkta kontrole gelmeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Cilt Türleri İçin Cilt Bakım Tavsiyeleri

Bir cevap yazın