Güzellik Bakım Sırları İle Sonbahar Mevsimi

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

   Her mevsimim koşulları farklı, cildin ihtiyaçları bu koşullara göre değişiyor. Yazın kullandığın bakım kremlerinin faydalarını sonbahar aylarında görememen çok normal. Nasıl ki yaz ve kış gardırop detoksu yapıyorsan, mevsimlere göre bakım kremi detoksu da şart. Yaz aylarındaki güzelliğin ve cildinin ihtiyacı olan nem sağlayıcı kremler, maskeler, bakım yağlarını da değiştirmenin vakti geldi; çünkü mevsimler ile birlikte güzellik bakım sırları da değişti. Sonbahar mevsimine en uygun kozmetik ve bakım ürün seçimi yapmak ve çekmeceni düzenlemek için bu yazımızı okumalısın.

Kış ayları öncesi hafif soğuğa alışmamızı sağlayan bir geçiş mevsimi olan sonbahar mevsiminde, bol yağmuru ve rüzgarı yaşamamak işten bile değil. Yazın ciltlerin kurumaya yüz tutmasının aksine sonbahar mevsimindeki yağışlar havanın nemli olmasına katkı sağlıyor ve cildin neme ihtiyacı azılıyor. Bu sebepten dolayıda nem bombası etkisi yapan kremler yerine artık  sonbaharın hava durumları için uygun nemlendiricileri tercih etmelisin. Aksi halde cildin aşırı nemlendirebilirsin ve bu durum gün içerisinde yüzünde yağlı ve sivilceli bir görünüme neden olabilir.

     1- Yaz Mevsiminde Güneş Sonrası Bakım ve Güneş Kremleri; Sonbaharda Günlük Nemlendiriciler

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Yaz aylarında, genellikle yüksek koruyuculu güneş kremleri ve güneş sonrası bakım kremleri kullanılıyor. Böylelikle cildimiz hem güneşin zararlı ışınlarından korunuyor hem de lekelerin oluşumu engelleniyor. Takvimler sonbahar aylarına döndüğünde ise durum değişiyor. Sonbahar dönemlerinde bu kremleri kullanmak yerine kışın kullandığımız nemlendirici kremlerine dönmeye yavaş yavaş başlayabilirsin.

Yaz aylarından sonra cildin oldukça fazla neme ve bakıma ihtiyacı olur. Tatile gidip gelirken fark etmesen bile hava değişikliğinden vücudumuz, cildimiz ve saçlarımız etkileniyor, özellikle uçak yolculukları saçımızda kuruluk ve kırılmalar oluşturuyor. Üstelik bütün bu olumsuz etkiler cildimiz üzerinde sonbahar aylarında yavaş yavaş  ortaya çıkmaya başlıyor.

    2-Kış Gelmeden Metabolizmanı Güçlendir

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Devamlı hastalanmayı ve kırmızı burunla dolaşmayı kimse istemez. Sana önerimiz; kış aylarından önce tedbirini al ve metabolizmanı güçlendir. Bunun için de mevsimine göre beslenmen çok önemli. Doğru sebze ve meyve tüketimi metabolizmayı güçlendirecek; saçlarını ve cildini daha bakımlı, güzel ve genç gösterecek.

Her gün bir mutlaka sana söylediklerimizi tüketmeye çalış:

1 elma cildini güzelleştirir, metabolizmanı kuvvetlendirir.

1 bardak yeşil çay sindirimi hızlandırır.

1 adet nar, C vitamini deposu, antioksidan kaynağıdır.

    3-Düzenli Uyku Şart

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Yazın gelmesiyle arkadaşlar ile yapılan eğlenceli programlar ve tatil planları bütün uyku düzenini bozar. Özellikle tatillerde ve hafta sonlarında yatağa geç girilir ve güzel günün keyfini sürmek için erken kalkılır. Güzellikle bakım sırları için vücudunun da uykuya ihtiyacı olduğunu unutmamalısın. Düzenli uyku alışkanlığına, yaz mevsiminde veda ettiğin sonbaharı karşıladığın günlerde tekrar başlamalısın. Uyku düzeni bozuklukları direk göz çevresinde kendini mor renk ile göstersin istemiyorsan, düzenli uyku şart.

         4-Diyete Girmenin Vakti

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Yaza girmeden mayo ve bikini diyetlerine girilir; ama sana vereceğimiz güzellik bakım sırları arasında sonbahar için de diyete yer verdik.

Neden mi?

Yazın bol bol dondurma, tatlı, fast food tüketimi artar ve birçok kişi bunları yemeden duramaz. Özellikle her şey dahil bir otelde tatil yaptıysan sonbahar diyetleri tam da sana göre. Bol bol aktivite sayesinde hareket, deniz ve havuz sayesinde bol kalori yaktığın için  kilo aldığının farkına ancak yaz bitince varırsın.

Yediğin yemeklerin kalorileri bir yana yediğin kalitesiz besinler, cildinde kızarıklık ve sivilce olarak sana geri döner. Sonbaharın gelmesiyle yapacağın mükemmel bir detoks diyeti ile yaz sonrasında istenmeyen kilolara elveda diyebilirsin.

          5-Peki Ya Saçlara Ne Yapmalı?

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Deniz, havuz, kum, güneş… Hepsi de çok güzel değil mi? Öte yandan, saçlar için aynı şeyleri söylemek imkansız. Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra girilen duşta, saçlardaki bütün tuzlar temizlenmez, tuz kalıntıları ve klor bütün gün saçta kalır. Tuz ve klor saçını kurutur, saç diplerinde kepeğe neden olur. Ayrıca güneş için de saçlarına sıktığın koruyucu spreyler, günlük koruma sağlar. Yaz aylarının sonlarına geldiğinde ise saçlarının alarm verdiğini fark etmeye başlarsın. Yazın bütün olumsuz etkisini saçlarından silmek istiyorsan, kuaförünün yolunu tutmalısın. Kuaförün saçının en çok ihtiyacı olan saç bakım şeklini belirleyebilir. Evde de aktardan edinebileceğin birkaç bakım yağı ile de saçlarının kuruluğunu giderebilirsin. Badem yağı saçına oldukça faydalı olacaktır, denemelisin.

          6-Ölü Deriye Peeling ile Veda Et

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Güneşlenmenin en güzel yanlarından biri, ölü deriden kurtulmak olmalı. Hafif hafif cildin kararmaya başlarken aynı zamanda cilt soyulmaya ve ölü deriyi atmaya başlar. Yepyeni, tertemiz ve gözenekleri açık bir cilt ile yazı geçirirsin. Yaz sonunda ise yine bir ölü deriyle sonbahara başlarsın.

  Yazın yorucu ve olumsuz etkileri ile sonbahara başlamak istemiyorsan sonbahar aylarında mutlaka hem yüzüne hem de vücuduna peeling yaptır. Peeling uygulamasında dikkat etmen gereken nokta güneşe çok maruz kalacağın bir dönem uygulamayı yaptırmamalısın. Uygulama sonrasında cilt hassaslaşıyor ve güneşin ışınları cildine çok daha fazla zarar veriyor. Bu sebeple de sonbahar ayları peeling işlemi için çok uygun bir dönem. Bunun sebebi güneşin yakıcılığı hem azalmış oluyor hem de güneş bulutların arkasına saklanıyor.

7-Gül Suyu Mucizesi

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Tonik olarak hangi markanın, nasıl bir ürününü kullanıyorsun bilmiyoruz ama sana bir önerimiz var: Gül suyu. Hakiki gül suyunu tonik olarak kullanmayı dener misin? Üstelik hiçbir katkı maddesi de yok. Sonbaharda cildinin yaşayacağı hava geçişleri, rüzgar ve yağmurda yüzünden oluşan cilt kızarıklarını tonik olarak kullandığın gül suyu ile azaltabilirsin.

8-Sonbaharda Sofrada Eksik Olmaması Gereken Besinler

Sıra evde güzellik ve bakım sırları olarak sayılabilecek, beslenme maddesine geldi. Dört mevsime göre değişen bakım kremlerinin yanında beslenme alışkanlıklarını ayarlaman gerekiyor. Sonbaharda tüketmen gereken birkaç faydalı besini sana açıklıyoruz.

          Yumurta

Uzmanlar yumurtanın ciltteki hasarları onardığını belirtiyor. Yumurta gibi protein içeren besinlerin sonbahar sofranda yer ayırmalısın.

          Pancar

Pancar, kan dolaşımını düzenler, dolaşımdaki oksijen oranını artırır. Parlak ve canlı bir sen için, ayda 3 kez sofranda pancar olmalı.

          Kabak çekirdeği

Omega 3, çinko ve E vitamini deposu kabak çekirdeğini, günde bir avuç tüketmeye çalış.

          9-Yaz Sonrası Mezoterapi

Yaz mevsiminin bitmesiyle, birçok kadının ortak problemi lekelenmeye karşı mücadele başlıyor. Lekelerden, yüz ve dekolte bölgendeki kırışıklıklardan şikayetçiysen, mezoterapi uygulamasını yaptırabilirsin. Birkaç seans mezoterapi uygulaması ile hem kırışıklık ve leke sorunu çözülüyor hem de nemini kaybetmiş cildine nem kazandırılıyor.

10-Bol Hareket Şart!

güzellik bakım sırları, güzellik ve bakım sırları, evde güzellik ve bakım sırları

Güzellik bakım sırları listemizin son maddesi spor ve hareket üzerine. Yazın metabolizman hızlandı. Yüzüyorsun, geziyorsun; fakat sonbahar olunca ofisine ya da okuluna dönüyorsun ve saatlerce hareketsiz kalıyorsun. Günde mutlaka bir saatini spora ayırmalısın. Bir anda kesilen hareket sonucunda kilo alman kaçınılmaz üstelik metabolizman da yavaşlamış olacak. Bunları yaşamak istemiyorsan hemen yürüyüşe çık.

Son olarak küçük bir hatırlatma, bu yaz kullandığın kremlerinin, makyaj malzemelerin hepsinin son kullanma tarihlerini kontrol et. Eğer 12 aylık ömürleri var ise gelecek yaz kullanmamakta fayda olacak. Son kullanma tarihleri biten her türlü bakım kremini, maskeni ve makyaj malzemesini gelecek yaz kullanman sana yarar getireceğine, zarar vermesi büyük olasılık. Sen sen ol hepsini tekrar bir gözden geçir. Aynı şey geçen kış ve sonbahar mevsimlerinden kalan ürünlerin için de geçerli. Kendini sonbahar bakımına ve güzellik bakım sırları uygulamalarını yapmadan önce mutlaka bir dermatoloğa görün ya da bir uzmandan yardım al. Her cildin yapısı itibarıyla ihtiyaçları farklıdır. İhtiyacına göre bakım yapmanın gerekliliğini de unutmamalısın.

Bir cevap yazın