İlişkide Erkek Psikolojisi

Kadın ve erkek arasındaki ilişki denklemini insanoğlu hiçbir zaman çözmeyecek gibi duruyor. Öyle ki kadınlar, erkeklerin her bir davranışında anlam ararken; özellikle ilişkide erkek psikolojisi kavramına baktığımızda erkekler aslında tam tersi düz bir denklem ve ifade ettikleri dışında hiçbir şeye anlam yüklemezler. Tabiki burada bağlanan erkek nasıl davranır? ya da kadını kaybetmekten korkan erkek nasıl davranır? gibi konuları tartışmayacağız. Amacımız karşı cinsle ilişkilerde erkek psikolojisinin bulunduğu durum hakkında bazı temel bilgiler vermek.

Kadınlar, erkek arkadaşlarının tek bir mesajından 100 tane anlam çıkarabilirken aslında erkekler tam olarak ne demek istediklerini o mesaj ile ifade ettiklerini düşünüyorlar. ( He is not Just That Into You mantığı gibi, buna yazımızda değindik  merak etme) Kısacası aslında erkek ve kadının böyle olmasının da sebebi doğanın kanunundan dolayı bizce.

Kadınlar ne kadar hayata anlam yükleyen ve duygusal varlıklar ise, erkekler de hayatı bir o kadar düz ve rahat yaşıyorlar. Bu zıtlık durumu iki arkadaş arasında ciddi bir problem yaratmaz; ancak ilişki durumunda ciddi anlam karmaşasına neden oluyor.

Eğer senin elinde erkekleri anlama kılavuzu olsaydı, ilk olarak erkeklerin hangi davranışının ne anlama geldiğine bakardın? İlişkide erkek psikolojisi konusunu merak ediyorsan eğer ek bir kılavuza ihtiyacın kalmayacak; çünkü bu yazımızda birçok merak ettiğinin sorunun yanıtını bulacaksın.  Bu yazımızı kadın ekibiyle değil bizzat erkeklerle birlikte yazmayı uygun gördük. Herhalde yüzyıllardır kadın dünyasının çözemediği sorulara birkaç paragrafta cevap bulabileceğimizi beklemiyordun, değil mi?

İlişkide Erkek Psikolojisi İçin Kendine Güvenen Kadın

ilişkiler, erkek psikolojisi, sevgilim beni seviyor mu, beni gerçekten seviyor mu, sevgilim beni aldatıyor mu, kadın, erkek, neden bana yazmıyor

Güzel, çekici ve cazibeli kadınlar erkekleri cezbeder ve peşlerinden koşturur; ama bu bir süre olur sadece. Belirli bir süre sonra erkek aramamaya ve sormamaya başlar. Anlamı erkek dünyasında basittir. Güzel kadın hediye paketine benzer; açtıkça paketin içi eğer boş ise, bir anlamı kalmamaya başlar. Sinrlerin bozulmasın bu tamamen ilişkide erkek psikolojisi mantığıdır.

Özetle; erkeklerin uzun ilişkide aradıkları sadece karşısındaki kadının güzel olması değil. Onlar da birisiyle fikir alışverişinde bulunmayı, konuşmayı ve dertleşmeyi seviyorlar. Zekasıyla onu cezbedecek kadın her zaman onlar için bir adım önde oluyor.

Aşırı kıskançlık krizleri de erkeklerin hoş görmediği davranışların en başında gelmektedir. İlişkilerin başlarında her şey güzeldir ve her iki taraf da oldukça mutludur. Yapılan küçük hatalar ve kıskançlıklar hoşgörüyle karşılanır; ancak zaman geçtikçe ilişki yerine oturmaya başlayınca aşırı kıskançlık erkek gözünde itici olmaya başlar ve erkeklerin ilişkiden uzaklaşmasına neden olur.

Erkek dilinden ifade etmek gerekirse; “senin yanındayım; çünkü seni seviyorum” cümlesiyle ifade edebiliriz durumu. Kendinizi bir düşünün, sizi sürekli kıskanan bir erkek arkadaşa ne kadar tahammül edebilirsiniz?

Evlilik Mevzusu Derin Bir Konu

İlişkide her şey çok güzel gidiyordur ve hem kadın hem de erkek tarafı inanılmaz mutludur. Aralarındaki bağ her geçen gün kuvvetlenmeye devam ediyordur. Zamanla kadınlar, biyolojik saatleri ve hormonları sebebiyle çocuk sahibi olmayı, yuva kurmayı hayal ederler. Üstelik uzun dönem mutlu giden bir ilişki içerisindeyse bu istek tavan yapabilir.

Peki böyle bir durumda, bağlanan erkek nasıl davranır?, erkekler “evlilik” fikrine kadınlar kadar hemen adapte olamamakla birlikte çocuk sahibi olmanın ve yuva kurmanın fikirlerini derinlemesine düşünmezler. Bu gibi durumlarda ilişkilerde erkek psikolojisi gerilmeye başlar ve üstelik kadınlar erkek arkadaşını evlilik konusunda baskı altında tutmaya başladığında ise bazı erkekler eskisi gibi sevgilisinin yanında mutlu olmaz ve ilişki tepetaklak olabilir.

Aslında bu problemin genel bir çözümü henüz keşfedilemedi. Kadınlar gibi erkeklerin de çocuk doğurmak için olmasa da evlilik için bir biyolojik saatleri var ki İsviçreli bilim insanları henüz bu saati bulamadı.  Erkeklere sorduğumuzda bu durumu çok basit birkaç cümle ile açıklıyorlar; her şey güzel ise ilişkiyi bozmanın ne alemi var? Eğer evlilik zamanı geldiyse zaten evleneceğiz.

Aramıyorsam Bunun Altında Başka Neden Arama

ilişkiler, erkek psikolojisi, sevgilim beni seviyor mu, beni gerçekten seviyor mu, sevgilim beni aldatıyor mu, kadın, erkek, neden bana yazmıyor

Bir film vardır, izlemediysen lütfen izle. Çok seveceksin. “He’s not just into you” (Kadınlar ne Söyler, Erkekler ne Anlar). Bu film tam da bu maddede aktaracaklarımız için geçerli. Erkeklerin birçok davranışın altında buzdağı arama. Erkekler bizler gib okyanuslarının altında buzul kütleleri saklamıyor. Biz erkeklere kur yapmak için, kendimizi ağırdan satmak için birçok aşk oyunu oynarız; ama erkekler böyle değil.

Mesela sen ona her zaman mesaj atıyorsun ya da devamlı sen arıyorsun; karşı taraf ise ya mesajlarına kısa ve geç cevap veriyor ya da aramalarına kayıtsız kalıyor. Bunun altında aslında kendini ağırdan satması değil de aslında seninle görüşmek istememesi yatıyor. İşte gördüğün gibi ilişkide erkek psikolojisi çok düz bir denklem.

Bazen Kendime Vakit Ayırmalıyım

ilişkiler, erkek psikolojisi, sevgilim beni seviyor mu, beni gerçekten seviyor mu, sevgilim beni aldatıyor mu, kadın, erkek, neden bana yazmıyor

Kadınlar olarak nasılki arkadaşlarımızla kahve içmeye gidiyorsak ve iki dedikodunun belini kırıyorsak ya da indirim sezonunda AVM’lerden çıkmıyorsak, erkeklerin de arkadaşlarıyla geçirmesi gereken bir vakit olmalıdır. Dip dibe süregelen ilişkilerde uzun dönemde birçok problem patlak veriyor. Unutma hem kadın hem de erkek, kendine ayırdığı bir vakti hakkediyor.

Erkek arkadaşına, sırf arkadaşlarıyla geçirdiği vakit sebebiyle trip atmak ya da ilişkisine vakit ayırmıyor diye bencillikle suçlamak yanlış olur. Eğer düzgün ve seviyeli bir ilişki istiyorsan, mutlaka her iki tarafında eşit bir şekilde arkadaşlarıyla geçirebilecekleri vakitleri olmalıdır. Erkeklerin de arkadaşlarıyla vakit geçirip, dertleşmek istediği konular olabilir. Sevgilini bu konuda sık boğaz edersen aynısı o da sana yapabilir ya da ilişkiden soğumaya başlayabilir. İlişkide erkek psikolojisi bakış açısında erkekler diyor ki; “kız arkadaşım da ben de kendimize ayrı vakit ayırmalıyız.”

İlişkinin Her Sorumluluğunu Bana Yükleme

ilişkiler, erkek psikolojisi, sevgilim beni seviyor mu, beni gerçekten seviyor mu, sevgilim beni aldatıyor mu, kadın, erkek, neden bana yazmıyor

İlişkide yapılan her hatayı, ilişkinin bütün sorumluluğunu erkeklere yüklemek yanlış olur. Bir ilişkide istenmeyen bir durum yaşanması ya da problemlerin birikmesi sadece bir kişinin hatası olmamakla birlikte hem kadın hem de erkek tarafı mutlaka konuşarak problemleri çözmeliler.

Unutmamalısınki ilişkilerde sadece erkeği suçlamak kadar yanlış bir tutum olamaz. Bu direkt erkek arkadaşının suçlu erkek psikolojisi sahibi olmasına ve ilişkiye karşı hoşgörüsünü yitirmesine ve sana karşı tavırlarının değişmesine neden olabilir.

Üstüme Çok Düşme, Rahat Ol

ilişkiler, erkek psikolojisi, sevgilim beni seviyor mu, beni gerçekten seviyor mu, sevgilim beni aldatıyor mu, kadın, erkek, neden bana yazmıyor

Erkekler rahat tavırlı kadınlara bayılıyor. Hele arkadaş çevresine onlarla iyi anlaşan bir kız arkadaşı sokmak isterler. Sen sen ol, erkek arkadaşının çok üstüne düşme. Devamlı nerde olduğunu, kiminle olduğunu sorma; çünkü bu direkt güvensizlik ve kendinden emin olmama davranışlarıdır. Şu bir gerçek ki erkekler üstlerine çok düşen kadınlardan hoşlanmıyorlar. Üstelik doğanın kanunu olarak söyleyebileceğimiz; kendinden emin tavırlar sergilemek ve onu merak etmiyormuş gibi davranmak daha çok ilgi çekiyor.

Gördüğün gibi  ilişkide erkek psikolojisi anlaşılması bize göre daha kolay ve atomu parçalamanın formülü ile eş değer.

Elbette ilişkilerde kadın psikolojisini de erkek dünyasına sormak lazım. Emin ol sana kısa cevaplar yazan erkek arkadaşın roman yazacak kıvama gelir. İlişkiler başlar, biter ve hayat devam eder. Biri gider diğeri gelir.

Herşeye rağmen ilişkilerde hem kadınların hem de erkeklerin birbirlerine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Kadınlara saygılı davranan, erkeklere para gözüyle bakmayan bireylerin yarattığı bir dünya ne kadar da güzel.

“İlişkide Erkek Psikolojisi” üzerine 2 yorum.

  1. Geri bildirim: Yaz Aşkı Bulma Rehberi | Kadınlar Venüsten yaz aşkı

  2. Geri bildirim: Erkekler Nasıl Kadınlardan Hoşlanır? | Kadınlar Venüsten

Bir cevap yazın