İlişkiye Ara Vermek Doğru mu?

ilişkiye ara vermek, ilişkiye ara vermek doğru mu, ilişkiye ara vermek iyi midir,

  İlişkiye ara vermek, ilişkinizi kurtarabileceği gibi onu tamamen ortadan da kaldırabilir. Bu yazımızda ilişkiye ara vermenin neden doğru ya da yanlış olduğunu örneklerle anlatacağız. Hadi başlayalım!;

İlişkiye Ara Vermenin Doğru Olmasının 6 Nedeni

ilişkiye ara vermek, ilişkiye ara vermek doğru mu, ilişkiye ara vermek iyi midir,

1-) Sürekli Kavga Etmek Yıpratıcıdır

    Eğer sürekli tartışma ve kavga halindeyseniz ve bu bitecek gibi durmuyorsa, ilişkiye ara vermek iyi bir fikir olabilir. Tartışmalar devam ettiğinde sizin ve partneriniz için artan gerginlik, ikinizin de ruh sağlığı ve ilişkiniz açısından iyi olmayacaktır.

   Bir anlık kızgınlıkla ağzınızdan geri dönüşü olmayan sözcüklerin dökülmesi ve ilişkinizin tamamen bitmesi yerine, bakış açınızı dengelemeniz ve ilişkinize dair sağlıklı bir bakış açısı kazanmanız için ilişkiye ara vermek size gereken zamanı sağlayacaktır.

   İlişkinizden uzaklaştığınızda birlikte geçirdiğiniz iyi zamanlar kötü zamanlara ağır basıyorsa zaten ikiniz de geri dönmek isteyeceksiniz. Öte yandan bu ara verme döneminde bu ilişkinin ikinizi de yıprattığı sonucuna varabilir ve ilişkinizi tamamen bitirmek de isteyebilirsiniz.

2-) İlişki Hakkında Şüpheleriniz Olabilir

   İlişki, büyük bir taahhüt yani karşı tarafa verilmiş büyük bir sözdür. Bu, sadece bütün zamanınızı bir kişiyle harcamanızın yanında diğer adaylarınızla da artık zaman geçirmeyeceğiniz anlamına gelir.

   Ayrıca ilişkiniz devam ettikçe bu taahhüt, birlikte yaşamak, evlenmek ya da çocuk sahibi olmak gibi daha büyük taahhütlerle devam edecektir.

   Böylesine önemli bir konuda doğru karar vermenin ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza sanırız gerek yoktur. İlişkiye ara vermek, bu taahhüt hakkındaki şüphelerinizi düşünmek için size zaman verir.

  Eğer şüpheleriniz varsa, bu konuyu düşünmek için zaman ayırmanız gerekir. Partnerinizin size uygun olduğunu düşünüyor ancak henüz ciddi bir taahhüdün altına girmekten çekiniyorsanız, partnerinizle yavaş yavaş ilerleme konusunda bir anlaşma yapmanız gerekir.

3-) Aldatılmış Olabilirsiniz

   Çoğumuz aldatılma gibi bir durumda partnerimizin gözünün yaşına bile bakmadan ilişkiyi bitireceğimizi söyleriz. Ancak bunu yapmak, söylediğimiz kadar kolay değildir.

   Eğer aranızda güçlü bir duygusal bağ varsa, partneriniz sizi aldattığında bile kendinizi yalanlara inandırmak isteyebilirsiniz.

4-) Bir Süredir İlişkiden Memnun Değilsinizdir

  Eğer ilişkinizden hoşlanmıyorsanız ve partneriniz olmadan planlar yapmayı durduramıyorsanız, ilişkiye ara vermek, size onsuz yapılan planların gerçekte nasıl olduğunu görme fırsatı verecektir.

   Böyle bir durumda ilişkiye ara verme kararı aldığınızda, partnerinize karşı bu ilişkide bir süredir mutlu olmadığınızı ve bir süre yalnız kalmak istediğinizi dürüst bir şekilde ifade etmeniz önemlidir.

5-) İlişkiniz Önceliğiniz Değildir

    Sağlıklı ilişkiler, büyük bir çaba ve zaman gerektirir. Birbirinize ihtiyacınız olduğunda, birbirinizin yanında olmanız ve zaman ayırmanız gerekir. Tabii ki bu durum, 7/24 birlikte olmanız anlamına gelmez. Sonuçta hepimizin yapması gereken işleri ya da zaman ayırması gereken hobileri olabilir.

   Ancak ilişkinize büyümesi için gereken zamanı kariyeriniz ya  da hobileriniz gibi uğraşlara harcarsanız, bu aslında ilişkinizin sizin için bir öncelik olmadığı anlamına gelir. Böyle bir durumda ilişkiye ara vermek, bu ilişkinin hayatınızda ne kadar boşluk oluşturduğunu keşfetmenize yardımcı olur. Belki de bu ilişkinin yokluğu asla aklınıza gelmeyecektir.

6-) Hayatınızda Diğer Bölümleri Kaçırmaktan Korkuyor Olabilirsiniz

   20’li ya da 30’lu yaşlardaysanız, yaşamda denemeniz gereken her şeyi henüz denemediğinizi düşünüyorsanız, ilişkinize kısa ya da uzun bir ara verme zamanı gelmiş demektir.

   Belki de yeni insanlara şans vermek istersiniz. Ya da Dünya’yı gezip yeni yerler keşfederken tamamen özgür olmak istersiniz. Sonuçta hayatınızda tekrar 20’li ya da 30’lu yaşlarda olamayacaksınız.

İlişkiye Ara Vermek Neden Doğru Değil?

ilişkiye ara vermek, ilişkiye ara vermek doğru mu, ilişkiye ara vermek iyi midir,

1-) İlişkide Güç Oyunları Oynamak

   İlişkinizde üstünlük elde etmek ve tartışmaları daima sizin kazanacağınızı partnerinize göster için ilişkinize ara vermek istemek, bir ilişkide yapabileceğiniz en bencil davranışlardan biridir.

   İşin gerçeği bu tarz da ara verilen ilişkiler, genellikle sonuç olarak tamamen biter.

   İlişkinizde kontrol kazanmak ve partnerinizi tehdit etmek adına ara vermeyi bir araç olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak böyle davranmak, ilişkinize dönüşü olmayan kalıcı hasarlar verebilir.

2-) İlgi Duyduğunuz Biriyle Kaçamak Yapmak

   İlgi duyduğunuz birisi ya da birileriyle kısa süreli kaçamaklar yapmak için ilişkinize ara vermek, kesinlikle doğru bir karar değildir. Eğer başkalarıyla bir şeyler yaşadıktan sonra partnerinizle kaldığınız yerden devam edebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

   Eğer tek eşliliğe uygun olmadığınızı düşünüyorsanız, ilişkinizi tekrar gözden geçirmeniz gereklidir.

3-) Ara Vermek Yerine İletişim Kurun ya da Destek Alın

   Eğer iletişimsizlik yüzünden partnerinizle birbirinize dargın bir durumdaysanız, iletişim kurarak ya da uzman desteği alarak bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

   Bazen çözümü olmadığını düşündüğümüz sorunlar, kuracağımız iletişimle basit bir şekilde çözülebilir.

   Evli ve/veya çocuk sahibiyseniz, uzmanlardan aile terapisi desteği alabilirsiniz.

   Bu yazımızda ilişkiye ara vermek konusunda değindik. Unutmayın! İlişkinize ara vermek, her zaman için düşündüğünüz son çözüm olmalıdır. İlişkiye ara verinceye kadar denemeniz gereken bütün yolları denediğinizden emin olun. Eğer hala ilişkinize ara vermek istiyorsanız, o zaman bu ara vermeye bir zaman sınırı koyun (1-2 hafta gibi). Bu süre boyunca da nadiren de olsa kısa süreli olarak birbirinizle iletişimde kalın.

Bir cevap yazın