İlk Buluşma İçin İpuçları

ilk buluşma, ilk buluşmada ne giyilir, ilk buluşmada nasıl davranılır, ilk buluşmada nasıl konuşulur,

  Daha önce hiç tanışmadığınız biriyle ilk buluşma için sözleştiğinizde, tanışmanız internet üzerinden, arkadaş çevrenizden ya da şans eseri olsun, bir gergin olmanız ve endişelenmeniz çok normaldir.

   Ancak ilk buluşmaların her zaman üzerinizde stres oluşturması gerekmiyor. İlk buluşmanız ikinci buluşmaya ilerlemese bile…

   Herhangi biriyle ilk buluşmaya çıktığınızda eğer zevklerinizin ya da ilgi alanlarınızın uyuşmadığını düşünüyor ya da bunu fark ediyorsanız hemen endişelenmeyin. Unutmayın ki ilk buluşmalar karşınızdaki insanın sadece ilgi alanlarını değil, aynı   zamanda sevmediğin şeyleri, fobiler, vb. gibi onunla ilgili olumsuz durumları öğrenmek içindir.

   Aynı zamanda ortak nokta bulmak yerine birlikte geçireceğiniz zamanın kalitesine ve birlikte eğlenebilmeye dikkat etmeniz gerekir.

    İster kadın ister erkek olun, ilk buluşmada işinize yarayabilecek ve uygulamanız gereken ilk buluşma için ipuçları sıraladık;

1-) Önce Güvenlik

  

Yabancı insanlarla buluşmak için ilk randevunuzu planlarken, buluşacağınız yerin güvenilir bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

   Ayrıca tanıdığınız insanlardan birine (bu, arkadaşlarınızdan ya da ailenizden biri olabilir) kiminle ve nerede buluşacağınızı söyleyin.

    İsterseniz daha iyi bir çözüm için check-in yaparak bulunduğunuz ortamı paylaşabilir aynı zamanda yine buluşacağınız yere gitmeden önce sosyal medyada araştırma yapabilir ve buluşacağınız yer ile ilgili yapılan yorumları okuyabilirsiniz.

2-) Rahat Olabileceğiniz Bir Ortam

 

  İlk buluşmanızın, abartılı ya da süper uzun bir süre olması gerekmez. Burada iki tarafında odaklanması gereken nokta, birbirini tanımaktır. Bir insanı kısa sürede tanıyamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak başlangıç için 2 ya da maksimum 3 saat fena sayılmaz.

   Birbirinize odaklanmak ve birbirinizi daha iyi tanımak için ilk buluşmanızda herhangi bir etkinlik (sinema, bowling, lunapark, vb.) yapmamaya özen gösterin. İdeal olan, bir akşam yemeği ya da mesai saatlerinden sonra içilecek bir kahvedir.

  Yemek ya da kahve sırasında rahat davranabileceğiniz bir ortam olmasına özen gösterin. Kasıntı ya da stresli davranmanız karşı tarafında gerilmesine ve sizi yanlış tanımasına neden olur. Bu yüzden rahat davranın ve karşı tarafın da rahat davranarak kendini size açmasına izin verin.    

3-) İlk Buluşmada Nasıl Davranılır?

  

İyimser olmak ve ilk buluşmanızın iyi geçeceğinizi umut etmek, iyidir. Ancak süper yüksek beklentilere sahip olmak, hayal kırıklığına neden olabilir. İlk buluşmadan bekleyebileceğiniz en iyi şey karşı tarafı basit seviyede tanımaktır. Gerisini ise zamana bırakmanız gerekir.

   Kendinize olun ve dürüst davranın. Karşınızdaki kişinin gelecek için planlarını ve beklentilerini öğrenin. Böylece onun karakteri hakkında daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz. Küçük şeylere takılmayın. Olumlu ruh halinizi koruyun.

4-) İlk Buluşmada Nasıl Konuşulur

  

Yabancı biriyle konuşmak ve sohbeti devam ettirmek, her zaman kolay olmayabilir. Ancak karşındaki kişiyi gerçekten tanımak istiyorsan, küçük ve standart konuşmaları bitirip onu gerçekten tanıyabileceğin sorular sormanın vakti geldi.

   Eğer sıradan şeyler hakkında konuşmaya devam ederseniz, ilk buluşmanın sonunda, karşınızdaki kişi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğinizin farkında varacaksınız. Böylece onun hakkında daha fazla şey öğrenmek için belki de hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan ikinci buluşmayı beklemek zorunda kalacaksınız.

   Bunu yapmak yerine ilk buluşmada, ortak noktalarınızdan, planlarınızdan ve hayallerinizden konuşun. Böylelikle birbirinizi daha iyi tanıma ve birbirinize yakınlaşma fırsatı bulacaksınız.

5-) İstek ve İhtiyaçlarınızı Unutmayın

  

Buluştuğunuz insan üzerinde iyi bir izlenim bırakmak istemek, normaldir. Ancak bu, sizin istek ve ihtiyaçlarınızı unutmanız gerektiği anlamına gelmez. Buluştuğunuz kişinin sizi gerçek anlamda etkileyip etkilemediğine dikkat edin.

   İnsanlar ilk buluşmaya çıktıklarında, genelde sevimli olmaya ve iyi bir izlenim bırakmaya dikkat ederler. Bu yüzden aslında karşılarındaki kişiyle aslında uyumlu bir çift olup olmadıklarını incelemeyi unuturlar. Sonuç olarak ortaya çıkan, diğer kişinin talep ve isteklerini kendinizinkilerden önce tutmanız olur. Kendinizi baskılamayın ve kendi istek ve ihtiyaçlarınıza öncelik verin. Unutmayın ki sizden başka hiç kimse bunu yapmaz.

6-) Kişisel Sınırlarınızı Koruyun

  

Hiç tanımadığınız biriyle yaptığınız ilk buluşmanızda, sahip olduğunuz kişisel sınırlara sadık kalmak önemlidir.

   Herkesin kişisel sınırları bulunur ve herkes bunları koruma hakkına sahiptir. Eğer kendinizi kişisel sınırlarınızı ihlal etmek için baskı altında hissediyorsanız, bunu dev bir kırmızı alarm olarak kabul edin. Kendinizi güvende hissetmek için ne gerekirse yapmaya hakkınız vardır. Eğer buluştuğunuz kişi iyi bir seçimse, sizin fiziksel, duygusal ve zihinsel güvenliğinize ve bunların teminatı olan kişisel sınırlarınıza saygı duyacaktır.

7-) “An”da Olun

  

İlk buluşma sırasında sizi rahatsız edebilecek birçok şey bulunur; olumsuz düşünceler, buluşmanın gidişatı hakkında endişeler ve hatta telefonunuzdan gelen ve susmak bilmeyen bildirimler. Ancak her ne olursa olsun, buluştuğunuz kişiyle aranızda bağ kurmak istiyorsanız, ikinizin de “an”da olması önemlidir.

   İlk buluşma sırasında, dişleriniz, elbiseniz, ayakkabınız ve davranışlarınız gibi dış görüntünüze ilişkin şeylerin kafanıza takılmaması için, buluşmanızdan önce bir liste oluşturun ve bunları sırasıyla kontrol edin ve her birinin içinize sindiğinden emin olun.

Bir cevap yazın