Kendini Sevmek İçin 6 Basit Adım

Kendini sevmek, ister kadın ister erkek olsun, herkesin ihtiyacı olan bir durumdur. Günümüzde kadınlara dayatılan kusursuz beden imajı, mükemmeliyetçilik, vb. düşünceler yüzünden kendini sevmek gittikçe zorlaşıyor. Öte yandan bazılarımız kendilerine yapılan eleştirileri kabul edemez ve bunu karşı tarafa olumsuz bir şekilde yansıtır. Bu ve buna benzer durumlar sevdiğimiz insanlarla olan ilişkilerimizi bitirirken aynı zamanda bizi yalnızlaştırıyor.

İşte bu yazıda, çevrenizdeki insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmeniz için kendini sevmek davranışının 6 basit adımından bahsedeceğiz. Hazır mısınız?;

1- Mükemmel Olma İhtiyacından Vazgeçin

ilişkiler, kadın, kendini sevmek, kişisel gelişim, psikoloji,

Biliyoruz ki içinizdeki ses, davranışlarınızı ve dışarıdan görünümünüzü durmaksızın eleştiriyor. Mükemmel olmamızı istiyor ve sizi de buna inandırıyor. Hayatınızı sürekli olarak yargılayan, eleştiren ve sizi rahat bırakmayan bu ses, kendini sevmek için önünüzdeki en büyük engellerden biri.

Bu sesin asıl görevi, dış etkenlere karşı korku ve şüphe gibi duygularla sizi tetikte tutarak hayatta kalmanızı sağlamaktır. Ancak görevi dışında bizi yargılamasına ve gereksiz şeylerden korkmamızı sağlamasına izin verirsek, kendini sevmek için bize engel olur ve yaşam kalitemiz düşer. Biz ona direndikçe de daha fazla güçlenir.

Eğer içinizdeki ses durmadan sizi yargılayan şeyler söylüyorsa, öncelikle sakin olun ve sessiz bir yere oturun. Daha sonra gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. Sakin kalmaya devam edin ve kafanızdan geçen olumlu ve olumsuz düşüncelere eşlik etmeden onları sadece izleyin. Böylece bu düşüncelerin asıl nedenini görebilecek ve kaygılarınızın yersiz olduğunu anlayacaksınız.

Bu düşüncelerin teşvik ettiği mükemmelliyetçiliğin gereksiz olduğunu anlayacak şekilde farkındalığınız artacak ve artık içinizdeki bu mükemmelliyetçi sese karşı tepkisiz kalmayı öğreneceksiniz. İşte kendini sevmek yolunda ilk adımı tamamladınız bile!

2- Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

ilişkiler, kadın, kendini sevmek, kişisel gelişim, psikoloji,

Kendini sevmek için en büyük engellerden biri de kendinizi çeşitli yönlerden başkalarıyla kıyaslayarak sürekli olarak kendinizi eleştirmek ve bu yüzden de huzursuz olmaktır. Bunu yapmayı bırakın çünkü kendinizden üstün olarak gördüğünüz insanları dış görünüşlerine bakarak değerlendiriyorsunuz. İç dünyaları hakkında ise neredeyse hiç bilginiz yok. Belki de yaşamlarına imrendiğiniz kişiler de size bakıp aynı şeyi düşünüyor olabilir.

Bir an için durun ve derin bir nefes alın. Yaşamda sahip olduğunuz şeyler için (aileniz, işiniz, sağılığınız, vb.) şükredin. İşte kendini sevmek için artık bir nedeniniz daha var.

Hayatınızda eksik olan kısımlara odaklanmak sizi huzursuz eder. Bunun yerine elinizde var olanlara odaklanın ve mutlu olun. Maddi ya da manevi sahip olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Düşündüğünüzden daha iyi bir yerde olduğunuzu göreceksiniz. Mutluluğu dışınızda değil, içinizde arayın.

3- İnsanların Sizi Kullanmalarına İzin Vermeyin

ilişkiler, kadın, kendini sevmek, kişisel gelişim, psikoloji,

Kadınlar olarak, çocuklara, ailemize özen göstermek bizlere verilmiş bir armağan. Ancak bazen çevremize gösterdiğimiz ilgi gereğinden fazla ve karşılık beklemeden olduğunda hüsranla sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Bu da kendini sevmek için kendimize verdiğimiz değeri düşürür.

Kendinize insanların size nasıl davrandığını sorun ve onların davranışlarını gözünüzün önüne getirin. Aynı zamanda onlara “hayır” derseniz neler olabileceğinin tahminlerini yapın.

4- Başkalarının Ne Düşündüğünü Umursamayın

ilişkiler, kadın, kendini sevmek, kişisel gelişim, psikoloji,

Kaç defa biri hakkındaki düşüncelerinizde yanıldınız? En iyi gözlemciler bile tahminlerinde yanılabilirler.

İnsanların sizin hakkındaki düşünceleri de böyledir. Onlar sizi fiziksel özelliklerinize ya da maddi durumunuza göre yargılarken, bazen gerçek aslında onların düşündüğünün tam tersi olur.

Unutmayın ki herkes dünyayı kendi deneyimleri üzerinden yorumlar ve kendi algı penceresinden görür. Bu da bizi nesnel olan gerçekliğe değil öznel olan gerçekliğe ulaştırır. Bunlar kendini sevmek için önünüzde engel olmamalı Bu yüzden yapmak istediklerinizi, planladıklarınızı ya da olmak istediğiniz kişiyi başkalarının düşüncelerini önemseyerek değiştirmeyin.

5- Kendinizi Takdir Edin

ilişkiler, kadın, kendini sevmek, kişisel gelişim, psikoloji,

Kendini sevmek adına kendinizi takdir etmeyi bilin. Çoğu zaman çevremizdeki insanlara açtığımız kredi neredeyse sonsuz olur. Ancak sıra kendimize geldiğinde en ufak hatamızda kendimizi yerden yere vurmaya hazırızdır. Artık kendinize yumuşak davranmayı ve kendinizi takdir etmeyi öğrenme vaktiniz geldi.

Hemen aynanın karşısında geçin ve kendinize yüksek sesle olumlu cümleler (olumlama) söyleyin. Dans etmeyi seviyorsanız dans edin ya da şarkı söylemeyi seviyorsanız şarkı söyleyin.

Kendinizde olumlu bulduğunuz özelliklerin listesini yapın ve bu listeyi yaparken cüretkar olun. Kendi başarılarınızı küçük göstermeyin ya da onlara tesadüf muamelesi yapmayın. Bu listedekiler kendini sevmek için size birçok neden verecektir.

6- Aşkı Kendi İçinizde Arayın

Genelde çevremizde gördüğümüz ilişkisi olan insanları, “mükemmel insanlar” sanarak onların “kutsanmış” hayatlarına imreniyoruz.

Bir ilişkimiz olduğunda ise karşımızdaki insana gereğinden fazla bağlanarak hem kendimizi değersizleştiriyoruz hem de onun sırtına kaldıramayacağı yükler yüklüyoruz. Çünkü onsuz kendimizi boş hissediyoruz.

Bununla birlikte karşı taraftan arzu ettiğimiz sevgiyi almak, asla yeterli olmaz. Çünkü dışarıdan beklenen sevgi ve ilgi devamlılık gerektiren ve devam ettikçe daha fazlası gereken dipsiz bir kuyudur.

Peki eğer kimseye ihtiyaç duymadan kendini sevmek, kendinize değer vermeniz ve kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz mümkün olsaydı?

Kusurlarınızı ortaya dökmekten ve kendinizi acımasızca eleştirmekten vazgeçin. İhtiyacınız olan sevgiyi dışarıda aramak yerine kendi içinize odaklanın ve kendinizin sevilmeye değer olduğunuzu keşfedin.

Kendini sevmek için gerekli olan herşey içinizdedir. Gerçekte kim olduğunuzu, paha biçilmez ve harika olduğunuzu bilin. Kişiliğinizle ilgili sahip olduğunuz herşey sizi siz yapan şeylerdir ve çok değerlidir.

Sahip olacağınız en uzun aşk hikayesi, kendinize karşı olan aşkınızın hikayesidir. Öyleyse neden bekliyorsunuz?

Bir cevap yazın