Kepek Nasıl Geçer?

kepek nasıl geçer, kepek nasıl geçer doğal yöntemler,

Kepek, ülke fark etmeksizin Dünya üzerinde en sık karşılaşılan saç sorunlarından biridir.  Bu yüzden kişisel bakım alanında, kepek nasıl geçer sorusu her zaman yanıt aranan önemli sorulardan biri olmuştur.

Maalesef kepek, kafa derinizdeki bir miktar sinir bozucu beyaz puldan çok daha fazlası anlamına gelebilir. Bazen kaşıntılı ve kanayan kırmızı lekelere yol açabilir.

Her ne kadar kepek sorunu yaşıyor olursanız olun, her zaman kepekten kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemler olduğunu unutmayın.

Kepek Tam Olarak Nedir?

kepek nasıl geçer, kepek nasıl geçer doğal yöntemler,

Kepek, kafa derinizde bulunan bir çeşit mayadan kaynaklanmaktadır. Ancak bu, herkeste kepek oluşacağı anlamına gelmez. Genel anlamda yağlı saçlar kepek oluşumu için uygundur.

Kepek Oluşumu Genetik Kökenli midir?

kepek nasıl geçer, kepek nasıl geçer doğal yöntemler,

Bu soruya cevabımız hem evet hem hayır olacak. Çünkü kepek, genetik gibi aileden gelen faktörlerin yanı sıra stres, çevre koşulları, hava durumu, seyrek temizlik, yediklerimiz ya da kadınlarda adet döngüsü gibi sebeplerle meydana gelebilmektedirler.

Hızlı Bir Şekilde Kepekten Nasıl Kurtulabilirsiniz?

kepek nasıl geçer, kepek nasıl geçer doğal yöntemler,

Kafa derinizdeki kepeklerden kurtulmaya başlamadan ve kepek nasıl geçer diye sormadan önce kepek hakkında biraz ön bilgi edinmeniz iyi olacaktır. Buna göre insan saçında 3 çeşit kepek bulunur;

Psoriasis: Genellikle dirseklerde, diz kapaklarında ve vücudun diğer eklem bölgelerinde görülebilen, büyük, kaşıntılı kırmızı pullanmalardır. Öte yandan bununla ilgili olarak sedef hastalığınız olabileceğini düşünüyorsanız, değerlendirme için doktora başvurmanızı öneririz. Sedef hastalığı normal kepek şampuanlarına cevap vermez. O yüzden dermatolojik olarak ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Kuru saç derisi: Saçınızdan ve saç derinizden kolaylıkla dökülebilen küçük beyaz pullar. Kuru saç derisindeki pullar küçük olmakla birlikte oldukça fazla ve gözle görülebilir bir haldedir. Bunun için kepek karşıtı şampuan kullanmanın yanısıra, cilt doktorunuzun kafa derinize özel yazacağı ilaçları da birlikte kullanabilirsiniz.

Seboreik Dermatit: Yağlı saç derisinde görülen, sarımsı yapışkan pullardır. Bu tür, klasik kepek türü olarak kabul edilir ve kafa derinizdeki maya yapısından etkilenir.

Kepekle mücadelede kullandığınız formül burada çok önemlidir. Çünkü tüm formüller benzer şekilde işe yaramaz. Bu yüzden kendi saç derinize en uygun formülü bulmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu formülün ne kadar işe yaradığını görmek için en az 1 ay boyunca uygulamanız gerekir.

Kepeğin Nedenini Bulun

kepek nasıl geçer, kepek nasıl geçer doğal yöntemler,

Özellikle ilk defa kepek sorunu yaşıyorsanız, bunun nedenini bulmaya çalışın. Ne yediğinizi takip edin, stres düzeyinizin ve hayatınızdaki büyük değişimlerin farkında olun.

Unutmayın ki saçınızdaki kepek sorunu çözülse bile, bu tekrar yaşanmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden her zaman için saç ve cilt bakımınıza disiplinli bir şekilde özen gösterin ve düzenli olarak cilt doktorunuza görünün. İşe yaramayan ilaç ve şampuanlarınızı doktorunuza danışarak değiştirin.

Bu yazımızda kepek nasıl geçer sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizin için bilgilendirici bir yazı olmuştur J

Bir cevap yazın