Kıskançlık ve İlişkiniz İle İlgili 10 İpucu

Geçmişten günümüze kıskançlık duygusu, dozunda olmak koşuluyla her ilişki içerisinde normal olarak kabul edilir. Ancak zaman içerisinde kıskançlığın normal kabul edilen dozu artarak ilişkiyi ele geçirebilir ve ilişkinin devam etmesinin önündeki en büyük engel haline gelebilir.

Eğer ilişkinizin içerisinde çok kıskanç olmaya eğilimli biriyseniz, bu yazıda içinizi kemiren kıskançlığı azaltmanız için size ipuçları vereceğiz.

Kıskançlık bazı durumlarda normaldir. Ancak bazen de uç noktalara vararak takıntıya dönüşüp, klinik bir vaka haline gelebilir. Kıskançlığın hayatınızın tüm yönlerine girmeye başladığını fark ettiğinizde durumun içinden çıkamayabilirsiniz.

Buradaki esas sorun, çoğu zaman insanların duygularını başarılı bir şekilde yönetmeyi bilmemeleridir. Bu yüzden duygular kontrolden çıkmaya başladığında, kişi buna dayanamayabilir. Ancak, şartlar ne kadar zorlu olursa olsun sonuçta hayattaki seçimlerimizi bizler yaparız ve yukarıda bahsedilen durum, bu şekilde olmak zorunda değildir.

Sağlıklı iletişim, kendinize karşı dürüst ve karşı tarafa açık olmakla birlikte başlar. İşte ilişkinizde daha az kıskanç olmanız için 10 ipucu;

1- Güvensizliklerinizi Düşünün ve Onlardan Kurtulun

Kaynak: giphy.com

Bir ilişkideki kıskançlık duygusunun esas nedeni, çoğu zaman kendimize olan güvensizliğimizdir. Bu, kendinizle ilgili kişisel güvensizlikler ya da kendinizi başkalarıyla kıyaslarken hissettiğiniz güvensizlikler olabilir.

Öyleyse partneriniz hayatında kıskandığınız biri varsa, onu Instagram’dan stalklamayı ve kendinizi bu kişiyle karşılaştırmayı bırakın. Kendinizi daha özgür hissettiğinizi göreceksiniz. Karşınızdakiyle kendinizi kıyaslamaya devam etmek sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.

2- Kıskançlık ve Güven Sorunlarınızın Kaynağını Düşünün

Kaynak: giphy.com

İlk maddede bahsettiğimiz güvensizlik nedenlerinin ötesinde, içten savaştığınız ve bir şekilde kıskanç hissetmenize ya da davranmanıza neden olan başka sorunlar olabilir. Olumsuz çocukluk deneyimleriniz ya da yakın ilişki geçmişiniz bu nedenlerden biri olabilir. Şimdiki ilişkinizde de bu olumsuzlukların tekrar edeceğini düşünebilirsiniz.

3- Partnerinize Özgürlüğünü Verin

Kaynak: giphy.com

Güçlü bir ilişkinin temeli, birbirinize karşı ihtiyaç duyduğunuz ve hakettiğiniz özgürlükleri vermektir. Çok fazla kısıtlamaya başvurmak iki tarafı da yoran ve ilişkinin ömründen çalan bir davranıştır. Ayrıca kısıtlanmak, karşı tarafın size karşı kendini daha bağlı hissetmesini sağlamaz.

4- “Lastik Bant Tekniği”ni Kullanın

Kaynak: giphy.com

Bu teknik, kıskançlığı azaltmanın taktiksel bir yoludur ve doğru kullanıldığında etkili olabilir.

Bileğinize lastik bir bant yerleştirin ve kendinizi kıskanç hissetmeye başladığınızda lastik bantı bileğinizden çekin. Böylece kıskançlık duygusu sizi ele geçirmeden önce onu yakalamış olacaksınız.

5- Kıskançlık Sebebi Duygularınız Hakkında Açık ve Dürüst Olun

Kaynak: giphy.com

Son zamanlarda kıskançlık duygusunun artmaya başladığını hissediyorsanız, partnerinizle neden bu şekilde hissettiğiniz konusunda açık ve dürüst bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Duygularınızı onu suçlamadan, dikkatli bir şekilde ifade etmeniz gerektiğini unutmayın. Konuşma boyunca sakin kalın ve doğabilecek herhangi bir çatışmadan kaçının. Bu, kendinizi sağlıklı bir şekilde ifade etmeniz için önemli bir noktadır.

Duygularınız konusunda net olmak, partnerinizin kıskançlık duygularınızı azaltacak şekilde size yardımcı olmasını sağlayabilir.

6- Arkadaşlarınızla Kıskançlık Hakkında Konuşun

Kaynak: giphy.com

Olumsuz durumlarda destek almak için yakın arkadaşlarınızla konuşabileceğinizi unutmayın. Dostlarınızdan ilişkiniz için bir dış göz olmalarını isteyin. Kıskançlık duygunuzun detaylarını onlarla konuşun.

7- Gerçekten Bir Şey Olursa Harekete Geçin

Kaynak: giphy.com

Kötü bir senaryoda partneriniz, kaygılarınızı doğrular şekilde gerçekten arkanızdan iş çeviriyorsa ve elinizde kıskançlığınızı doğrulayan kanıtlar varsa, bu noktada harekete geçmek önemlidir.

Eğer partneriniz sizi gerçekten aldatıyorsa, onu bu davranışından vazgeçirmeye çalışmak yerine onunla olan ilişkinizi bitirmelisiniz.

8- Kıskançlığın Olumsuz Etkilediği Yönlerinizi Düşünün

Kaynak: giphy.com

Kıskançlık sizi gerçekten olumsuz bir insan olmaya mı sürüklüyor? Kendinizi çoğu zaman çevrenizdeki kadınlardan daha umutsuz mu hissediyorsunuz?

Kıskançlığın duygudurumunuzu ve davranışlarınızı nasıl değiştirdiğini fark ederseniz, onu kontrol altında tutmak için farkındalığınız da artacaktır.

9- Yazın, Not Alın

Kaynak: giphy.com

Yaşadığınız kıskançlıktan kurtulmanın bir başka yolu da yazmaktır. Yaşadıklarınızı anlatmak için küçük notlar alabilir ya da günlük tutabilirsiniz.

Yazmak, kıskançlık duygunuzu takip etmeniz için harika bir eylemdir. Hissettiklerinizi kağıda dökersiniz ve daha sonra dönüp baktığınızda bunların anlamsız olduğunu fark edersiniz. Böylece yeni bir bakış açısı kazanmış olursunuz. Ayrıca yazdıklarınız size özeldir ve bunları istemediğiniz takdirde kimse okuyamaz.

10- Kötü Yerine İyiye Odaklanın

Kaynak: giphy.com

Duygudurumunuzu değiştirmeniz için odak noktanızı değiştirmelisiniz. Bu yüzden hayatınızda kötü giden şeyler yerine iyi giden şeylere odaklanın. Unutmayınki pozitif düşünceler, daha fazla pozitif düşünceyi getirecektir. Neye odaklanırsanız o olursunuz!

Bir cevap yazın