Koşulsuz Sevgi Gerçekte Nedir?

koşulsuz sevgi, koşulsuz sevgi nedir, koşulsuz sevgi ne anlama gelir, koşulsuz sevgi anlamı nedir,

   Koşulsuz sevgi, her zaman duyduğumuz bir kelimedir. Genelde herkes müstakbel partnerinde aradığı özellikleri sıralarken, koşulsuz sevgi maddesini listenin başlarına koyar. Ancak koşulsuz sevgi, genelde karakterimizin derinlikleriyle bağlı olan ve yaşanması yazılmasından daha zor olan bir durumdur.  Özellikle günümüzün “çıkar hesaplarıyla” ön plana çıkan ilişkilerinde, koşulsuz seven birilerine rastlamak ya da koşulsuz sevecek birini bulmak, imkansız denecek kadar zordur.

    Genelde ebeveynler ve çocukları arasındaki ilişkilere koşulsuz sevgiyi yakıştırırız. Bir annenin çocuklarına olan sevgisi, en saf en masum ve en karşılıksız olarak, hangi canlı türünde olursa olsun bulunabilecek sevgilerin en yücesidir.

   Koşulsuz sevgi için ilk önce kendimizi, sonra ise partnerimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz gerekir. Bunu yaptığımızda koşulsuz sevgiye giden ilk adımı atmış oluruz.

Koşulsuz Sevmek Ne Demektir?

koşulsuz sevgi, koşulsuz sevgi nedir, koşulsuz sevgi ne anlama gelir, koşulsuz sevgi anlamı nedir,

   Özellikle toplum baskılarının büyük hale geldiği modern hayatta, hayatta kalma ve gelişmeyle ilgili kolektif korkularımız o kadar arttı ki, hepimiz hata yapmaktan ya da toplumdan dışlanmaktan inanılmaz derecede korkar hale geldik.

   İnsanlar hata yaptıklarında ya da toplumdan dışlandıklarında başkaları tarafından sevilmeyecekleri ya da değer görmeyecekleri korkusuyla hata yapmaktan kaçınmaya ya da hata yapsalar bile bunu kabul etmemeye başladılar. Örneğin; bir çocuk için derslerinde başarısız olmak hem sınıftaki öğretmeni hem de ailesi ile yaşayacağı sorunların habercisidir.

   İlişkilerde ise ya her iki taraf birbirlerini kaybetme korkusuyla istemeyerek karşısındaki insanın gözündeki imaja bürünmeye çalışıyor. Bu da bir noktadan sonra saklayamayacakları gerçek kimliklerinin ortaya çıkmasıyla ilişkileri bitirme noktasına getiriyor.

   Peki koşulsuz sevmek ne demektir? Dışarıdan nasıl görünür? Bu sorularının cevabını bulmak zor. Ancak bu yolda öncelikle kendimizi sevmemiz ve kendimizi başka sevgilerle tamamlanmış hissetmeye son vermemiz gerektiği aşikar. Koşulsuz sevgi, aşkın en güçlü haliyse, onu öncelikle kendi içimizde bulmalıyız.

Koşullu Fedakarlık Koşulsuz Sevgi Değildir

   Bazı insanların koşulsuz sevginin tehlikeli olduğu konusunda benzer düşünceleri vardır. Bu insanlar geçmişte partnerlerini koşulsuz sevdiklerini ve bu durumun onları tükettiğini savunurlar. Ancak düşüncelerini biraz daha açtıklarında, bu kişilerin aslında koşulsuz sevgiyi, partnerlerini değiştirmek için bir araç olarak kullandıkları görülür. Partnerlerini değiştiremediklerini gördüklerinde de bu koşulsuz sevgiden vazgeçmişlerdir. Bu da onların kendilerine olan özsaygılarını yitirmelerine neden olur. Bu gibi koşullu fedakarlık barındıran koşulsuz sevgiler aslında koşulsuz sevgi değillerdir.

Her Zaman Koşulsuz Sevgiyi Nasıl Uygularız?

koşulsuz sevgi, koşulsuz sevgi nedir, koşulsuz sevgi ne anlama gelir, koşulsuz sevgi anlamı nedir,

   Korkuya dayalı bir kültürde yetiştirildiyseniz, o zaman bilinçaltınız bu korkuyu ortadan kaldırmak için mükemmel olmaya ve mükemmel olanı bulmaya programlanmış demektir. Bu şartlarda koşulsuz sevgi sizin için yabancı bir kavramdır.

   Peki koşulsuz sevmeye nasıl başlarsınız? Tabiki öncelikle kendinizden.

   Örneğin; otobüsü kaçırdıysanız, otobüsü kaçırdığınız için kendinizi suçlamayı bırakın. Sonuçta kendinizi suçlamanız zamanı geriye sarmayacaktır. Ya da otobüsü kaçırmanıza neden olduğu için partnerinizi suçlamayı bırakın. Onu suçlamak, otobüsü geri getirmediği gibi ilişkinize zarar verecektir. Bundan böyle yolunda gitmeyen ya da beklentinize uymayan şeyler için birilerini suçlamak yerine en kısa yoldan bu sorunların çözümüne odaklanın ve harekete geçin.

  Sevgi, maneviyatımızın en yüce değeridir. Eğer kendimizi sevebilirsek birbirimizi sevebiliriz.

   Peki siz hayatınızda koşulsuz sevgi hakkında nasıl düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorumlara yazarak bize ilham verin J

Bir cevap yazın