Mutluluğun Sırları Nelerdir?

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

Hayatta kim olursak olalım, ne yaparsak yapalım, hayattan keyif almak için mutluluğun sırları nelerdir daima merak ederiz. Anılarımıza sevgiyle ve pişmanlık duymadan bakmak isteriz. İyi bir yaşam sürdüğümüzü, mutlu olduğumuzu ve çevremizdeki mutlu ettiğimizi, kısaca genel anlamda hayattan tatmin olarak yaşadığımızı görmek isteriz.

   Ancak bazı insanlar için mutluluğun sırları tahmin ettiğimizden daha zor bir şekilde ulaşılmaz bir konu olabilir. Bazı insanlar mutluluğu farklı tanımlayabilir ve ona farklı anlamlar yükleyebilir. Sonuç olarak mutluluk, benzer şekilde hissetsek de hepimiz için farklı anlamları olan bir duygudur.

   Öte yandan her birimiz insanız ve bizi benzer şekilde mutlu edecek birçok ipucu bulunmakta. Bu yazımızda mutluluğun sırları nelerdir konusunda size ipuçları verip daha mutlu ve keyifli bir yaşam sürmenizi amaçlıyoruz J

 1-) Mutlu Olmak Bir Seçenektir

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

   Hayatınıza şöyle bir baktığınızda, mutlu olduğunuz anların şans eseri gerçekleştiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte bu türde düşündüğünüz mutluluklar geçicidir. Mutluluğun sizi bulmasından çok, sizin onu edinmeniz gereken bir duygudur. Mutluluğu para gibi düşünün. (Para mutluluk değildir, bu sadece bir benzetme) Paranın size gelmesini beklemezsiniz. Her zaman paranızın olması için sürekli çaba sarf eder, emek vererek çalışırsınız.

   Aynı şekilde hayatta mutlu olmak ve keyif almak için de mutluluğu kovalamanız ve çabalamanız gerekecektir. Mutlu olan biri ile mutlu olmayan biri arasındaki fark; olaylara bakış açıları ve onları nasıl yorumladıklarıyla ilgilidir. Hayatın bizi nereye götürdüğüne ya da başımıza gelecek olaylara her zaman kendimiz karar veremeyiz. Ancak bu olaylara olan bakış açımıza ve onlara vereceğimiz tepkilere karar verebiliriz. Böyle yapmak, hem kısa hem de uzun vadede bizim açımızdan faydalı olacaktır.

   Mutluluğa ne sebep olur? Hayatta yaptığımız seçimler, genel olarak mutlu olmak ve doyuma ulaşmak hedefini gerçekleştirmek üzerinedir. Ancak işler her zaman yolunda gitmez. Bu yüzden olaylara bakış açımızı ve verdiğimiz tepkileri düzelterek, mutlu olmayı seçebiliriz. Burada bahsettiğimiz “polyannacılık oynamak” değildir. Elbette ki üzüleceğimiz olaylar ya da durumlar olacaktır. Ama bu, hayatı kendimize zehir etmek anlamına gelmez.

2-) Sabırlı Olmak ve Şükretmek

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

   Birçok insan mutlu olmayı siyah ve beyaz olarak düşünür. Mutluluğu, üzüntü ve diğer olumsuz duyguların yokluğu gibi görürler. Ancak bu bakış açısı gerçeklerden uzaktır. Mutlu insanlar hiç üzülmeyen insanlar değildir. Mutlu insanlar genellikle hayatları boyunca birçok mücadele vermiş, karşılaştıkları olumsuz durum ya da olaylara rağmen asla pes etmemiş insanlardır.

   Zorluklarla mücadele etme ve gerçeklerle yüzleşme cesareti, mutluluk reçetesindeki ana maddelerden biridir.

 • Peki eğer mücadeleci ve sabırlı bir yapınız yoksa bunu nasıl kazanabilirsiniz?;
 • Arkadaşlarınızla ve ailenizle sık sık görüşün. Zorlandığınız konularda onlardan destek alın.
 • Gerçekçi hedeflere ulaşmak için disiplinli bir şekilde çalışın.
 • Olumsuz gelişmelere karşı pozitif kalmaya özen gösterin.
 • Değişime karşı direnmek yerine onu kabul edin.
 • Sorunlarınızı görmezden gelmek ya da onlardan kaçınmak yerine onları çözmek için harekete geçin.
 • Kendinize karşı merhametli olun ve olumlu bir bakış açısı geliştirin.
 • Zorlukları ve olumsuzlukları potansiyelinizi test eden bir süreç olarak görün ve onları itici bir güç olarak kullanın ve motivasyonunuzu yükseltin.
 • Sağlığınıza özen gösterin. Spor yapın ve zorluklara karşı cesur davranın.

Öte yandan mutluluğun bir diğer bileşeni de sahip olduklarımıza şükretmektir. Şöyle bir durup hayatınıza baktığınızda, kendinizi şanslı olarak görebileceğiniz birçok neden bulabilirsiniz.

3-) Sosyal Bir İnsan Olmak

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

   Çevremizde birçok bencil ve mutlu görünen insanlar görebiliriz. Ancak bu sizi yanıltmasın! İnsan, sosyal bir varlıktır ve başka insanlarla etkileşim halinde olduğu sürece kendini mutlu hisseder. Kendinizi başka insanlardan izole etmek, size mutluluk getirmeyecektir.

   Bizi en mutlu eden şeyler, kendimiz için değil başkaları için yaptıklarımızdır. Bunun için bir yardım derneğine üye olabilirsiniz. Böylece hem oradaki diğer insanlarla etkileşim halinde olursunuz hem de yardıma muhtaç insanlar ya da sokak hayvanları için bir şeyler yaparsınız.

4-) Kişisel Bakıma Özen Göstermek

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

   Mutlu olmak için dikkat etmem iz gereken bir diğer nokta da kişisel bakımıza özen göstermemizdir. Kişisel bakıma özen göstermek, kendimizi ne kadar değerli bulduğumuzla alakalıdır. Kendimizi değerli bulma oranımız da özgüvenimizi ve toplum içinde nasıl bir duruşa sahip olduğumuzu belirler.

 • Kişisel bakımınız için bunları uygulayabilirsiniz;
 • Yeterli uyku alın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Günlük egzersiz ya da sporunuzu aksatmayın.
 • Bol su için.
 • Paranızı akıllıca harcayın. Az da olsa para biriktirerek, geleceğiniz için yatırım yapın.
 • Sevdiklerinizle zaman geçirin.
 • Hobilerinize zaman ayırın. Eğer bir hobiniz yoksa yeni bir hobi edinin.

5-) Yapılacak İşleri Ertelememek ya da Yarım Bırakmamak

mutluluğun sırrı, mutluluğun sırları, mutluluğun sırları nelerdir, mutluluk sırları nelerdir,

   Alışkanlıklar zamanla inşa edilir. Başlangıçlar her zaman zordur. Ancak bir eylemi belirli aralıklarla düzenli olarak tekrar etmek, artık eylemi yaparken nasıl zorlandığınızı unutturur. Bir alışkanlık yerleştikten sonra, artık onu yapmak için kendinizi otomatik pilota alırsınız.

   Ancak artık alışkanlıklarınızı gözden geçirme zamanınız geldi! Bütün alışkanlıklarınızın muhasebesini yapın ve artık size zarar veren alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmak için kendinize söz verin. Bu, sigara ve alkol gibi zararlı olduğunu zaten bildiğiniz bir alışkanlık olabileceği gibi size zarar veren ancak sizin fark etmediğiniz bir alışkanlık da olabilir. Örneğin; çok uyuma alışkanlığı ya da işlerinizi erteleme alışkanlığı gibi.

   İşlerinizi erteleme alışkanlığı size anlık olarak rahatlık verse de uzun vadede başınızı ağrıtacaktır. Bu yüzden eğer yapılması gereken bir iş varsa, onu anında yapmaya dikkat edin. Ertelenen işler ilerde sırtınıza daha ağır bir yük olarak binecektir. Aynı zamanda bu alışkanlığınızı bırakmanın ve yarım kalan işlerinizi bitirmenin size yeni işlere başlamak için motivasyon verdiğini fark edeceksiniz.

   Bu yazımızda mutluluğun sırları konusundan bahsettik ve mutluluğun sırları nelerdir? Kısaca sıraladık. Nihayetinde bunları uygulamak size düşüyor J

Bir cevap yazın