Nasıl Para Biriktirilir: Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

nasıl para biriktirilir, tasarruf yöntemleri,

   Nasıl para biriktirilir sorusu sizi korkutuyorsa, bu yazımız tam size göre. Günümüzde para biriktirmenin zor olduğuna dair önyargıları ve bahaneleri olan birçok insan duymuşsunuzdur. Artık onları dinlemek yerine siz de kendi birikiminizi oluşturabilecek ve yavaş yavaş paranızı daha işe yarar şekilde kullanmayı öğreneceksiniz.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz nasıl para biriktirilir ipuçlarıyla, 2020’de paranızı daha iyi yönetebileceksiniz. İşte nasıl para biriktirilir hakkında en işe yarar tüyolar;

Gelir ve Giderlerinizi Kayıt Altında Tutun

nasıl para biriktirilir, tasarruf yöntemleri,

   Birçok insan gelir-gider yönetimi söz konusu olduğunda kafalarını karıştırdığı için bundan kaçınırlar. Ancak gelir kaynaklarınızı, ne kadar paraya sahip olduğunuzu, ne kadar harcama yaptığınızı, nereye ve ne kadar borcunuz olduğunu bilmeniz önemlidir.

   Aslında bir kere yapmaya başladığınızda, paranızı takip etmenin sandığınızın aksine kolay olduğunu göreceksiniz.

   Nakit harcamaların yanısıra banka ve kredi kartıyla yaptığınız harcamaları da en küçük detayına kadar not edin. Harcamalarınızı, seyahat, eğlence, yeme-içme gibi kategorilere ayırarak tam olarak nelere para harcadığınızı daha kolay bir şekilde görürsünüz.

İsrafı Azaltın

nasıl para biriktirilir, tasarruf yöntemleri,

   Paranızı harcadığınız alanları kategorilere ayırıp, harcamaların nerelere yapıldığını gördükten sonra, belirli kategorilerdeki harcamalarınızı azaltmanız daha kolay olacaktır. Örneğin paketlenmiş ya da hazır yemekler için çok fazla para harcıyorsanız, daha uygun fiyata alacağınız malzemelerle yemeğinizi kendiniz yapın. Bilmiyorsanız da öğrenin.

   Hem lüks kafelerde çok para harcamak istemiyor hem de kahve keyfinizden ödün vermek istemiyorsanız. Uygun fiyata alacağınız kahve makinesi ve kahve ile evde kendi kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Mümkünse Kredi Kartı Kullanmayın

nasıl para biriktirilir, tasarruf yöntemleri,

   Kredi kartınızın limitini doldurmak için harcama yapmak kolaydır. İşin zor yanı ise kart ekstreleriniz ay sonunda elinize ulaştığında başlar. Kredi kartıyla yaptığınız borçların yanında bunların faizlerini de ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden kredi kartınızı acil durumlar dışında mümkün olduğunca kullanmayın. Hatta yapabiliyorsanız ondan kurtulun.

Bir Fon Oluşturun

nasıl para biriktirilir, tasarruf yöntemleri,

   Her ay gelirinizin küçük bir kısmını kenara ayırmak, size mantıklı gelmese de hayatınızda büyük değişimlere yol açabilir. Maaşınız ya da gelirinizin %5’i ile %10’u arasındaki bir miktarı bankada oluşturacağınız bir fona yatırarak, uzun vadede büyük birikimler elde edebilirsiniz.

   Para biriktirmek için kenara ayırdığınız miktarı asla küçümsemeyin. Ne demişler: “Damlaya damlaya göl olur!”

   Bu yazımızda, nasıl para biriktirilir sorusunun cevabını vermeye çalıştık . Umarız işinize yarayacak bilgiler öğrenmişsinizdir. J

Bir cevap yazın