Peter Pan Sendromu: Sizde de Olabilir!

peter pan sendromu, peter pan sendromu nedir, peter pan sendromu nasıl tedavi edilir,

Hepimiz Peter Pan’ın hikayesini az ya da çok biliyoruz. Peter Pan, asla büyümek istemeyen bir çocuk ve sonsuza kadar çocuk kaldığı Neverland’de yaşıyor. Karakter kurgusal olsa da Peter Pan sendromu gerçektir ve kendiniz ya da partneriniz için bu durumla uğraşıyorsanız, nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Peter Pan Sendromu Nedir?

peter pan sendromu, peter pan sendromu nedir, peter pan sendromu nasıl tedavi edilir,

  Bazı insanlar için çocukluktan yetişkinliğe geçiş çok zor olabilir. Peter Pan sendromu, bir yetişkinin hala çocukça davranışlar göstermesi ve yaşının getirdiği sorumluluklardan kaçınması gibi durumlarda ortaya çıkar. Ancak bu sendromun ortaya çıkışı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, klişe olarak yetişkin kişi sorumluluklardan kaçma ve büyüdüğünü reddetme eğilimi gösterir. Bu kişi çalışmayıp, sorumluluk almadığı gibi çevresinin de onu bu şekilde kabul etmesini ve desteklemesini ister. Şimdi Peter Pan sendromunu daha detaylı bir şekilde ele alalım;

   Bu sendrom, genel anlamda psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmediğinden dolayı fazla önemsenmez. Bununla birlikte bir kişinin abartılı merak, mizah ya da çocuklarla ilgili şeyleri sevmesi gibi özelliklerinden yola çıkarak, onun Peter Pan sendromundan muzdarip olduğunu söyleyemeyiz.

Peter Pan Sendromunun Nedeni Nedir?

peter pan sendromu, peter pan sendromu nedir, peter pan sendromu nasıl tedavi edilir,

   Birinin büyük ölçüde sorumluluklardan kaçma davranışına sahip olmasına tam olarak neyin neden olduğunu söylemek zor. Ancak bu konu hakkında birkaç teori bulunuyor;

Şımarık Bir Çocukluk

   Bazı ebeveynler çocuklarına asla “hayır” demezler. Çocuklarının her istediklerini anında fazlasıyla yerine getirirler. Böylece çocuklarına asla hayatın ne olduğunu öğretemezler ve ileride işlerine yarayabilecek bir beceri kazandıramazlar. Böylece hiç sorumluluk almadan büyüyen çocuklar, rahata alıştıklarından dolayı büyüdükleri zaman da sorumluluk alma davranışından kaçınırlar. Faturaları ödeme, ev işlerini yapma ya da çalışma gibi yetişkinliğin getirdiği sorumluluklara çocukluğunda yavaş yavaş alışmış olmayan insanlar için büyüdüklerinde bir anda bu sorumluluklarla yüzleşmek sarsıcı olur.

Geçmişe Duyulan Özlem

   Çocukluğa özlem duymak, sadece Peter Pan sendromu olanlar için değil genel olarak insanlar için tipik bir davranıştır. Yetişkin insanlar, kimi zaman çocukluklarını hatırlar ve bu onlarda rahatlama duygusu uyandırır. Öte yandan Peter Pan sendromu olan biri bu duyguyu takıntı haline getirebilir. Nostalji, bir sorun değildir. Ancak kişi sürekli geçmişte yaşadığında, geleceğini göremeyebilir ve Dünya’daki değişimlere ayak uydurmakta zorlanabilir.

 Ekonomik Umutsuzluk

   Herkes Dünya’nın en iyi işine sahip olamıyor. Ancak son yıllarda, özellikle Dünya genelinde orta gelir grubundaki insanlar için aldıkları ücretler gün geçtikçe daha kötü bir hale geliyor. Uzun çalışma saatleri ve aldıkları az ücretlere karşı hedeflerine ulaşma ve ilerleme gibi zorunlulukları var. Bu şartlarda ilerleyemeyen bazı insanlar ise geriye gitmeyi tercih ediyor. Memnun olmadıkları hayatlarından ve sorumluluklarından kaçmak istiyorlar. Ancak bu kaçınma davranışı sorunları çözmek yerine onların daha çok büyümesine neden oluyor.

Yetişkin Becerilerinin Öğretilmemesi

   Kendi faturalarınızı ödemeniz, doktor randevunuzu almanız gibi beceriler , temel yetişkin becerileridir. Çocuklar ailelerinde ya da okullarda bu gibi becerileri görmedikleri ya da tecrübe etmedikleri zaman, yetişkin olduklarında yapmaları gerekenleri yerine getiremezler. Bunun yerine bunlardan kaçınırlar. Bu da beraberinde toplumdan izole olma durumunu getirebilir.

Peter Pan Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

peter pan sendromu, peter pan sendromu nedir, peter pan sendromu nasıl tedavi edilir,

   Kendinizde ya da partnerinizde Peter Pan sendromu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu sendrom klinik olarak tanımlanmadığı için elimizde bir semptom listesi yoktur. Ancak yine de dikkat edebileceğiniz birkaç nokta bulunuyor.

Kariyere İlgi Eksikliği

   Çalışmak, çoğu zaman eğlenceli bir aktivite değildir. Çoğu kişinin her gün saatlerini harcamak isteyeceği çok az iş vardır. Öte yandan alınan ücretler tatmin edici değildir. Ancak çalışmak hayatın bir parçasıdır.

   Peter Pan sendromundan muzdarip kişilerin iş bulmak ya da çalışmak için motivasyonları yoktur. Bir iş bulsalar bile gevşek davranabilir, kariyerlerini ilerletmek için bir çaba göstermezler. Çalıştıkları yere ait hissetmedikleri için sıklıkla kovulurlar ve farklı sektörlerdeki işlerde kısa süreli çalışabilirler. Bu da çalışma sicillerini ve deneyim kazanma durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Verilen Sözleri Tutmama

   Peter Pan sendromu olan kişiler sosyal ya da duygusal ilişkilerle ilgilenebilirler. Ancak bir süre sonra bu durumdan sıkılıp, kolayca vazgeçebilirler. Sosyal ve duygusal ilişkilerinde verdikleri sözleri tutmazlar. Bu durum, onları diğer insanların gözünde güvenilmez yapar. Böylece ilişkilerini zedelerler. Bu da onları bir süre sonra çıkar odaklı kullan-at ilişkilere yönlendirir.

Alkol ve Madde Bağımlılığı

   Peter Pan sendromlu yetişkinlerde alkol ve madde bağımlılığı oldukça yaygın bir durumdur. Alkol ve madde bağımlılığı onların kaçmak istedikleri sorumluluklarını pekiştirir ve onlara sınırsız bir hayal dünyası sunar.

Diğer İnsanları ya da Şartları Suçlama

   Peter Pan sendromlu bireyler yaptıkları hataların sorumluluklarını üstlenmeye ve sonuçlarına katlanmaya asla istekli değillerdir. Kendi başarısızlıklarının nedenini içinde bulundukları gruba ya da ilişkide oldukları insanlara yükleyebilirler. Bunun dışında içinde bulundukları şartları da bahane edebilirler.

Kendini Geliştirmek İstememe

   Kendini geliştirmek istememe ya da istese bile bunun için yapması gerekenlerden erinme ya da kaçınma Peter Pan sendromu olanlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Bu kişiler, yerlerinde saymaktan memnundurlar ve sonsuza kadar sorumsuz bir yetişkin olabileceklerini düşünürler.

Peter Pan Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

   Bir kişi büyümeyi reddediyor ve sorumluluklardan kaçıyorsa, onu normal bir yetişkin haline getirmek oldukça zor olabilir. Ancak onları doğru bir şekilde yönlendirmek için birkaç yol bulunuyor;

   Destek vermeyi bırakın. Peter Pan sendromu olan bir kişiyi yaptıklarından dolayı takdir etmeniz ve destek vermeniz, onu daha çok şımartacak ve bu şımarıkça davranışlarını pekiştirecektir. Bunun yerine ona destek vermeyi kesin ve kesinlikle olumlu yorumlar yapmayın.

   Yavaş yavaş yetişkin sorumluluklarını tanıtın. Örneğin; evde yapılması gerekenler için bir iş bölümü yapın ve işin küçük bir kısmını ona verin. Böylece işlerini tamamladıkça ona daha büyük görevler ve işler verebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda onun özgüveninin yerine gelmesine ve bazı şeylerin farkına varmasına yardımcı olur.

   Dikkat dağıtıcı şeyleri onun hayatından çıkarın. Büyümeyi reddeden kişiler, aynı zamanda dikkat dağınıklığına da sahiptir. Bu yüzden onların hayatından, sosyal medya, bilgisayar oyunu, vb. dikkat dağıtıcı unsurları çıkarın.

   Bunların dışında ilk olarak; Peter Pan sendromu olan sahip bireyler için en etkili çözüm bir psikolog ya da psikiyatristten yardım almaktır. Terapiler ona yardımcı olabilir ve zamanla normal bir yetişkin olmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın