Platonik Aşk Nedir ve Neden Ona İhtiyaç Duyarız?

platonik aşk, platonik aşk nedir

Platonik aşk hakkında muhtemelen hepimiz az ya da çok birbirine benzeyen şeyler duymuşuzdur. Ancak bunlari, yaşamımızda önemli ölçüde rol oynar. Platonik aşkın tam olarak ne olduğunu ve senin hayatına nasıl etki edebileceğini biliyor musun?

    İlişkiler hakkında bildiğimizi düşündüğümüz şeyleri değiştirmenin zamanı geldi. Bu yazımızda sizleri, platonik aşkı yeniden keşfetmeye davet ediyoruz.

Platonik Aşk Nedir?

“Platonik Aşk” antik Yunancadan gelen bir terimdir. Aşkın fiziksel çekiciliğin çok ötesine geçtiği anlayışı ile ortaya çıkmıştır. Buna göre aşk; karşılıklı var olmasının dışında entelektüel ve ruhsal bir fenomen olarak da var olur.

   Cinsel çekime ve fiziksel yakınlığa dayanan aşk, “romantik aşk” olarak adlandırılırken, romantik ya da cinsel bir niyeti olmayan, hayranlık derecesindeki aşk ise “platonik aşk” olarak adlandırılır.

   Genel olarak tipik yakın arkadaşlıklardan doğan platonik aşk, daha derin ve güçlü bağlara dönüşür. Platonik olarak aşık olan kişilerdeki hayranlık, karşı tarafın bunu öğrendiğinde vereceği olumsuz bir tepki yüzünden ilişkiyi komple bitirebileceği düşüncesi yüzünden sürekli olarak çatışır. Bu da platonik aşkın bir süre sonra saplantı ya da takıntı gibi patolojik düzeyde ruhsal sorunlar yaratmasına neden olur.

Peki Bunlara Rağmen Neden Platonik Aşka İhtiyacımız Vardır?

platonik aşk, platonik aşk nedir

   İşte platonik aşkın size sağlayabileceği faydalardan birkaçı;

Rahatlık

   Platonik aşklar, karşılıklı zorlama ilişkilerin aksine, doğal olarak akma eğilimindedir. Platonik aşkın içinde “birini bulma” düşüncesi olmadığından, kendiniz olabilir ve güvenli bir alana sahip olabilirsiniz.

Kolaylık

   Platonik aşk, zahmetsizdir. Her ne kadar karşındaki insanı tamamen kaybetme riski olsa da, kendiniz olma şansınız, sürekli arayışta olan insanlara göre daha yüksektir. Böylelikle işler ters gitse bile en azından kendinize olan saygınızı yitirmemiş olursunuz.

Daha Güçlü Duygular

   Platonik olarak duygular beslediğiniz birine karşı hissettiğiniz duygular güçlü ve gerçektir. Duygularınız gerçek olduğundan aşkınızı birilerine ispat etme ya da sosyal medya üzerinden sürekli olarak birilerine gösterme ihtiyacı duymazsınız. Çünkü gerçek aşkın sürekli yan yana olup, yanak yanağa fotoğraf çekilmek demek olmadığını bilirsiniz. 

Daha Derin Bağlar

   Eğer sürekli vakit geçirdiğiniz yakın bir arkadaşınıza karşı platonik aşk duyuyorsanız, onu iyi tanıdığınızdan dolayı güvenmekte tereddüt etmezsiniz. Güçlü ilişkilerin temelinde güçlü bir güven duygusu olduğunu düşünürsek bunu kendi lehinize bir avantaja çevirmeniz mümkündür.

Baskı ve Sorumluluk Yok

   Platonik aşkınız ilişkiye dönüşmediği sürece, bir ilişkinin getirdiği evlilik, çocuk sahibi olmak ya da sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde olmak zorunluluğu gibi olası sorumuluk ve baskılardan uzaktasınızdır.

Unutmayın!

platonik aşk, platonik aşk nedir

   Platonik aşkın avantajlarından bahsederken, onun aynı zamanda acı verici ve saplantılı bir sürece dönüşebileceğini unutmayın! Herkes platonik aşk yaşamak zorunda değildir. Bu yüzden artılarıyla ya da eksileriyle bu aşk türünün sizin için uygun olup olmadığı hakkında en iyi kararı yine size vereceksiniz.

Bir cevap yazın