Pozitif Düşünce İçin 7 Pratik İpucu

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

   Pozitif düşünce, popüler bir kavramdır ve bu kelimeyi duymak size klişe gelebilir. Ancak pozitif düşüncenin zihinsel ve fiziksel faydaları birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

   Pozitif düşünce yapısı, özgüveninizi tazeler ve ruh halinizi iyileştirir. Hipertansiyon, depresyon, kaygı bozukluğu gibi, stres kaynaklı birçok rahatsızlığı azaltabilir.

   Peki bütün bunlar kulağa hoş geliyor ama gerçek anlamda pozitif düşünce ne demektir?

   Pozitif düşünceyi, pozitif imgeler, pozitif iç konuşma ve genel iyimserlik olarak tanımlayabilirsiniz. Ancak yine de pozitif düşünce, burada bahsedilmeyen pek çok kavram ya da durumu da içerebilir. Pozitif düşünce gücünü hayatınıza uygulayabilmeniz için somut kavramlardan yola çıkarak, sizler için birkaç tane ipucu toparladık;

1-) Güne Olumlama Cümleniz İle Başlayın

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

     Sabahları güne başlama şekliniz, gününüzün nasıl devam edeceğini belirler. Hiç geç uyanıp, tatsız olduğunuz ve günün geri kalanının nasıl geçtiğini anlamadığınız oldu mu? Bunun nedeni, güne olumsuz duygular ile başlamanız ve deneyimlediğiniz bütün olayları negatif bir bakış açısıyla yorumlamanızdır. Bunun size hükmetmesine izin vermek yerine, güne olumlama cümlesiyle başlayarak enerjinizi erkenden yükseltin. Ne kadar kötü hissetseniz bile aynaya bakın ve kendinizle konuşun. “Bugün iyi bir gün olacak.”, “Bugün harika olacağım.” gibi cümleler kurmak, sizi şaşırtan bir şekilde gününüzün iyi geçmesini sağlayacaktır.

2-) Küçük de Olsa İyi Şeylere Odaklanın

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

    Neredeyse gün boyu sizi mutsuz edebilecek ve motivasyonunuzu bozabilecek engeller ile karşılaşacaksınız. Böyle bir zorlukla karşılaştığınızda bu zorluğun olumsuz yanlarını görmek yerine küçük de olsa olumlu yanlarına odaklanın. Örneğin; trafikte sıkıştığınızda, en sevdiğiniz kitabı okumak için vakit bulduğunuzu düşünün. Bu şekilde düşünmek, olumsuz düşünerek verimsiz geçireceğiniz zamanın, olumlu ve verimli bir hale dönüşmesini sağlar.

3-) Kötü Durumlardaki Mizahı Görmeye Çalışın

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

    En kötü ve en karanlık durumlarda bile içinizdeki mizah gücünü kaybetmeyin. Mizahın gücü, gerçek anlamda sınır tanımaz bir güçtür. Kötü bir durumun içinde olduğunuzda, elinizden geleni yapın ve ilerde bu günlere dönüp baktığınızda, gülüp geçeceğinizi kendinize hatırlatın.

4-) Başarısızlıklarınızdan Ders Alın

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

   Mükemmel değilsiniz. Hiç kimse mükemmel değildir. Hayatta her zaman, her alanda birden fazla hata yapacaksınız ve kaçınılmaz şekilde başarısızlıklar yaşayacaksınız. Ancak burada işin püf noktası başarısızlıktan kaçınmak değil, başarısızlığa nasıl tepki verdiğinizdir. Başarısızlıklarınızı saymayın ve moralinizi bozmalarına izin vermeyin. Bunun yerine başarısızlıklarınızdan ders çıkararak, gelecek seferde neleri yapmanız ya da yapmamanız gerektiğini öğrenin.

5-) Olumsuz İç Sesinizi Olumlu İç Sese Dönüştürün

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

   Olumsuz içsel konuşmalar, genellikle otomatiktir ve genelde insanlar tarafından çocukluklarından bu yana yapıldıkları için fark edilmeleri de zordur. Ancak biraz egzersizle olumsuz iç seslerinizi yakalamak konusunda farkındalık kazanabilir ve bunları olumlu iç seslerle değiştirebilirsiniz. Bunun ruh haliniz üzerinde yapacağı pozitif etkiye inanamayacaksınız.

6-) “An”a Odaklanın

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

  Sadece “an”a odaklanın. Çünkü hayat “an”ların toplamıdır. Az önce iş toplantınızın ne kadar kötü geçtiğini unutun. Ya da biraz sonra yapacağınız işlerin ne kadar sıkıcı olduğunu da unutun. Olaylara ya da durumlara tek tek ve an an yaklaştığınızda aslında olumsuz sandıklarınızın aslında o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz.

7-) Çevrenizi Pozitif Düşünen İnsanlardan Oluşturun

pozitif düşünce, pozitif düşüncenin gücü,

    Çevrenizi pozitif düşünen insanlarla kuşattığınızda sürekli olarak olumlu cümleler, olumlu olaylar ve olumlu hikayeler duyacaksınız. Böylece bütün bunlar da sizin düşünce çizginizi olumlu yönde etkileyecektir.

   Hayatınızı ve enerjinizi tüketen, sizi sürekli eleştiren ve cesaretinizi kıran insanlardan uzaklaşın. Çevrenizi pozitif insanlarla doldurmak, kendi potansiyelinize ulaşmak konusunda atabileceğiniz en büyük adımlardan biridir.

   Bu makalemizde pozitif düşünce ve faydalarından, aynı zamanda pozitif düşünmek ve verimli bir yaşam sürdürmek için takip edebileceğiniz ipuçlarından bahsettik. Umarız faydalı olmuştur. Pozitif kalın 🙂

Bir cevap yazın