Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

siyah noktalar nasıl geçer, siyah nokta nasıl geçer, siyah noktalar nasıl gecer,

Hepinizin merak ettiği siyah noktalar nasıl geçer sorusunun cevabı bu yazımızda. Haydi bir deneme yapalım. Hemen en yakınınızdaki aynaya bakın ve burnunuz, çeneniz ve boyun bölgenizde bulunan derinizin üzerindeki gözenekleri kontrol edin. Gözeneklerinizi dolduran küçük siyah noktaları görüyor musunuz? Eğer yanıtınız hayır ise, muhtemelen çoğu insanın kıskandığı bir cilt güzelliğine sahipsiniz. Ama eğer cevabınız evet ise, yüzünüzde siyah noktalar bulunuyor.

   Siyah noktalar özellikle yüzünüzde fazla yağ ve kir oluşumundan kaynaklanan ve estetik görüntünüzü bozan oluşumlardır. Onları sıkarak ya da zamanla geçmelerini bekleyerek onlardan kurtulamazsınız.

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

siyah noktalar nasıl geçer, siyah nokta nasıl geçer, siyah noktalar nasıl gecer,

  Peki siyah noktalar nasıl oluşur? Yağ bezleriniz cildinizi nemli tutmak için sebum adı verilen bir sıvı salgılar. Sebumlar ise ölü cilt hücreleri ya da bakterilerle karşılaştığında cildinizdeki gözenekleri tıkar ve hava ile temas ettiklerinde siyaha dönerler. Böylece siyah noktaların oluşmasına sebep olurlar.

   Siyah nokalardan onları sıkarak kurtulmaya çalışmayın. Bu hem cildinizin tahriş olmasına hem de siyah noktaların iltihaplanarak sivilceye dönmesine neden olur. Ayrıca siyah noktalar çıktığı gözenekleri büyüterek, yüzünüzde büyük çukur gibi izlerin kalmasına neden olur. Bu yüzden tıpkı sivilcelerde de olduğu gibi siyah noktalarınızla sürekli temas etmeyin ve onları iğne ya da elinizle sıkıp, onlardan kurtulmaya çalışmayın.

Siyah noktalardan kurtulmak için ilk olarak sabırlı olmanız gerekir. Bunun yanında herhangi bir tedaviye başlamak için öncelikli olarak kesinlikle bir cilt doktoruna başvurmalısınız.  Bunların dışında siyah noktalardan korunmak için cildinizi daima temiz tutun.

siyah noktalar nasıl geçer, siyah nokta nasıl geçer, siyah noktalar nasıl gecer,

   Cildinizin her zaman belirli bir nem dengesine ihtiyacı vardır. Eğer cildiniz aşırı yağlıysa, bu durum nem dengenizi bozar. Bu yüzden nem dengenizi korumak için, cilt doktorunuza danışarak losyon, tonik ya da maske gibi cildinize uygun olan ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer çok terleyen biriyseniz mutlaka duş alın. Böylece hem cildiniz ölü derilerden temizlenir hem de duştaki buhar cildinizin yumuşamasına yardımcı olur.

   Son olarak, yediklerinize dikkat edin ve spor yapın. Aşırı yağlı ve karamelize ürünlerden kaçının. Sağlıklı ve dengeli beslenmek hem cilt hem de genel olarak vücut sağlığınıza iyi gelir. Spor yapmak ise kan dolaşımınızı düzenleyerek cildinizi güzelleştirir.

  Bu yazımızda, siyah noktalar nasıl geçer sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bu tavsiyeleri uygulayarak yeni yılda daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz J

Bir cevap yazın