Soğuk Duşun Faydaları Nelerdir?

soğuk duşun faydaları, soğuk duşun faydaları nelerdir, soğuk suyla duşun faydaları, soğuk duşun cilde faydaları, soğuk duşun vücuda faydaları,

Birçok insan için soğuk suyla duş almak işkence verici olabilir. Ancak bu yazımızda soğuk duşun faydaları nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz. Aslında soğuk suyla duşun faydaları; soğuk duşun cilde faydaları, soğuk duşun vücuda faydaları gibi alt başlıklara ayrılabilir.

   Birçok insan aşırı şekilde terlemedikçe ya da hararetli hissetmedikçe soğuk duş alma ihtiyacı hissetmez. Ancak soğuk duşun fiziksel olduğu kadar zihinsel faydaları da vardır. İşte soğuk duş almanız için 8 neden;

1-) Bağışıklığı Arttırır

   Düzenli olarak soğuk suyla duş alan insanlarda daha fazla beyaz kan hücresi bulunuyor. Bu da bağışıklık sistemini güçlendiren etkenlerden biri. Dolayısıyla soğuk duş, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek daha az hasta olmanızı sağlıyor.

2-) Kan Dolaşımını Hızlandırır

   Vücudunuzun her yerine kan pompalanmasını istiyorsanız, soğuk sudan daha iyi bir seçenek yoktur. Vücudunuz soğuk suya maruz kaldığında, vücut ısısını korumak için kan dolaşımınızı hızlandırır. Böylece tüm dolaşım sisteminiz uyarılmış olur. Bu da güne zinde başlamanızı sağlar. Yani sabahları güne soğuk bir duş alarak başlamak, günün geri kalanının iyi geçmesi için harika bir seçenektir.

3-) Testosteronu Arttırır

   Testosteron, erkekler için önemli bir hormondur. Bu hormon, kas büyümesinden özgüvene kadar vücudunuzla ilgili birçok fiziksel ve psikolojik olayı tetikler. Soğuk su ile duş almak, erkeklerde testosteron hormonunu arttırarak, gelişimlerine önemli bir katkı sağlar.

4-) Saçınızın ve Cildinizin Daha İyi Görünmesini Sağlar

   Eğer saçınızın ve cildinizin daha sağlıklı olmasını ve daha iyi görünmesini istiyorsanız, mutlaka soğuk duşun etkilerinden faydalanmalısınız. Soğuk su, cildinizi sıkılaştırırken aynı zamanda saçlarınıza da canlılık verir.

5-) Oksijen Alımınızı Arttırır

   Soğuk su, kalp atışınızı hızlandırarak, beyninizi güçlü şekilde uyarır. Bu da vücudunuzu daha fazla oksijen almaya iter. Oksijen alımının artması ise bütün vücudunuzda canlılık ve uyanıklık sağlar.

6-) Duygusal Olarak Güçlendirir

   Soğuk duş, dikkat dağınıklığınızı engelleyerek, odaklanmanızı arttırır. Böylece daha sakin ve huzurlu olmanızı sağlar. Bu da sizi daha rahat bir insan yapar ve gereksiz duygusallıklara karşı bir kalkan oluşturur.

7-) Stresle Başa Çıkma Yeteneğinizi Arttırır

    Yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmak, irade gücünüzü inşa etmek yolunda önemli bir adımdır. Soğuk suyla duş almanın faydaları arasında daha güçlü bir irade inşa etmek de bulunuyor.

   Soğuk duş, disiplinli biri olmanızı ve güçlü bir irade oluşturmanızı sağlayan harika bir seçenektir. Vücudunuzdaki bütün kaslar gibi disiplin ve irade de kullandıkça güçlenecektir.

8) Soğuk Suyla Duşun Diğer Faydaları

  • Soğuk suyla duş alarak güne başlamak, her şeyden önce uykunuzun açılmasına ve canlanmanıza neden olur.
  • Eğer vücudunuzda şişlik ile ilgili sorunlarınız varsa, soğuk su damarlarınızı daraltarak şişliklerinizin hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Vücudumuz soğuk su ile daha fazla yağ yakar. Bu yüzden özellikle antrenmanlarınızdan sonra soğuk suyla duş almaya özen gösterin.

      Bu yazımızda soğuk duşun faydaları konusundan bahsettik. Vücudunuzun temizlenmesinin yanı sıra detoks, yağ yakma ve iradenizi güçlendirme gibi etkileri olan soğuk suyla duş almayı asla ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın