Sosyal Medya Bağımlılığı İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı nedir,

   Sevgilinizle ya da eşinizle aynı ortamda olduğunuz halde, ikinizin de konuşmak yerine telefonla oynamayı tercih ettiğinizi gördünüz mü? Bu durumun temel bir sebebi var : sosyal medya bağımlılığı.

   Eşinizle konuşmak ve kaliteli vakit geçirmek yerine, geceleri saatlerce sosyal medyada vakit geçiriyorsanız, üzülerek söylüyoruz ki; siz de bir sosyal medya bağımlısısınız.

   İçinde bulunduğumuz son 10 yılda, insanlar bütün zamanlardan daha az bir oranda yüz yüze etkileşimde bulunuyorlar. Birçok çift artık sosyal medyaya bağımlı hale geldi. Ancak bu durumun eşinizi aldatmaktan obeziteye kadar fiziksel ve psikolojik olarak ilişkinize gerçek anlamda olumsuz etkileri olabilir.

 Peki bu durumun nedenleri nelerdir ve bunlar ilişkimizi nasıl etkiler? Detaylı olarak inceleyelim;

1-) Sosyal Medya Bağımlılık Yapar

sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı nedir,

   Evet, doğru okudunuz. Tıpkı uyuşturucu bir madde gibi sosyal medya uygulamaları da bağımlılık yapar. Bunun daha üzücü olan yanı ise, bu bağımlılığın çocuk ve ergen yaştakiler arasında daha yaygın olmasıdır.

   Sosyal medyada her gün kaç saat harcadığınızı hesapladınız mı? Çıkan sonucun sandığınızdan daha fazla olmasına şaşıracaksınız. Böylesine boş yere harcanan büyük bir zamanın ise, gerek duygusal gerekse arkadaşlık ilişkilerinizi etkilemesi son derece kaçınılmazdır.

   Bir kafeye gittiğinizde masada oturanların birbirleriyle konuşmak yerine telefonla ilgilenmelerine sıklıkla tanık olabilirsiniz. Sürekli ana akışınızı ve beğenilerinizi kabul etme isteğiniz beynin ödül mekanizmasını aktifleştirir ve bu mekanizma her seferinde daha fazlasını ister. Bu yüzden sosyal medyada geçirdiğiniz zaman gün geçtikçe artmaya başlar. Bu da insanlarla bir arada olsanız bile onlarla etkileşime girmemenize, ve hatta eşinize duygusal ve cinsel anlamda yeterli zamanı ayıramamanıza neden olur.

2-) Sosyal Medya Çoğu Zaman Sahtedir

sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı nedir,

    Sosyal medyaya baktığınızda gördüğünüz tek şey sadece mutlu insanlar mı? Peki mükemmel(mükemmel) vücutlarıyla poz vermiş erkek ya da kadınlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

   Aslında hepimizin bildiği gibi işlerin aslı kamera arkasında öyle değildir. Mutlu şekilde poz vermiş insanlar 1 saniye sonra gerçeklere dönecekler ve kendi sorunlarıyla boğuşmaya başlayacaktır.

    Mükemmel vücuda sahip olanlar ise, aslında sadece plastik cerrahinin ve görsel düzenleme uygulamalarının nimetlerinden yararlanmaktadırlar.

    Öte yandan sizin bunları görmeniz, hayatınızda memnuniyetsizliğe yol açacaktır. Böylece ne yaparsanız yapın asla hayatınızdan ve ilişkinizden tatmin olamayacak, hep kendinizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz hayatla imrenmeye devam edeceksiniz.

3-) Sosyal Medya Bağımlılığı Zihinsel Rahatsızlıklara Neden Olabilir

sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı nedir,

   Depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sorunlar da ilişkinizi olumsuz olarak etkileyebilir. Eşinizin ya da kendinizin depresyon ya da anksiyete gibi bir sorun yaşaması ilişkinizi sarsacaktır.

   Bazı durumlarda sosyal medyadaki sahteliklerle gerçek hayat arasındaki çizgi bulanıklaşabilir. Bu da depresyon gibi sorunlara neden olabilir. Bu, daha çok gençlerde rastlanan bir durumdur. Ancak bazen yetişkinlerde de görülebilir.

4-) Sosyal Medya Bağımlılığı Sadakatsizliğe Neden Olabilir

sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı nedir,

    Sadakatsizlik, sosyal medya bağımlılığının ilişkiler üzerindeki en kötü etkisidir. Sosyal medya aracılığıyla eşlerinin kendilerini aldattığını öğrenen birçok insan bulunmaktadır. Sosyal medyada yeni birileriyle tanışmak ya da eski sevgilinize ulaşmak, yüz yüze iletişime göre çok daha kolaydır. Bu konuşmalar başlarda her ne kadar masum gibi görünse de ilerleyen süreçte aldatma gibi bir sonla noktalanabilir.

   İster duygusal ister cinsel anlamda olsun, sosyal medya aracılığıyla aldatmanız ya da aldatılmanız çok kolaydır. Özellikle oluşturulan sahte imajlara inanarak, eşinizden daha iyilerini bulmak gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ancak bu durum sahte ve geçicidir. Nihayetinde kendinize ve ilişkinize yabancılaşırsınız.

   Sonuç olarak sosyal medya, her ne kadar iletişim açısından avantajlı bir araç gibi görünse de, bağımlılığa varan yanlış ve aşırı kullanım ile birlikte istenmeyen sonuçlara yol açarak ilişkilere zarar verebilir. Eğer sosyal medya bağımlığı olmadan sosyal medyayı kullanabilirseniz, hem kendinizi ve ilişkinizi korur, hem de sosyal medyanın olumlu taraflarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın