Stresle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

  Modern yaşamda, iş, aile ya da sosyal çevremiz tarafından bize yüklenen kariyerde yükselme, iyi bir çocuk yetiştirme, fırsatlar için rekabet etme gibi aşırı talep ve beklentiler, her birimizi kimi zaman stresli bir durumun içine sokuyor. Bu da bizi stresle başa çıkma yolları konusunda daha fazla şey öğrenmeye itiyor.

   Hiç şüphe yok ki stres, modern yaşamın değişmez bir kuralı. Bu nedenle stresle başa çıkma yollarını öğrenmemiz ve uygulamamız, hayat kalitemizin stresten etkilenmemesi adına önemlidir.

   Bu yazımızda stresle başa çıkmanız ve stresli durumları kontrollü bir şekilde yönetmeniz için, sizinle bazı ipuçları paylaşacağız. Ama başlamadan önce stresle başa çıkma yolları konusunda biraz konuşmamız gerekecek.

   Stresle başa çıkma yolları, yaşamımızdaki stres faktörlerini en aza indirmeye, tolere etmeye yarayan ve stresi yönetme konusunda bizi ustalaştıracak olan mekanizmalardır.

   Genelde stresle başa çıkma yöntemleri olumlu ya da olumsuz olarak ikiye ayrılır.

   Örneğin; stresle başa çıkmak için alkol ya da sigara kullanmak, olumsuz bir yöntemdir. Birisiyle stresli olduğunuz konuları paylaşmak ise olumlu bir yöntemdir.

   Herkese uyan, tek bir yöntem olmadığını unutmayın. Aşağıdaki ipuçlarına göz atın ve kendiniz için en uygun olanları seçin.

   1-) Yeniden Çerçeveleme Yöntemini Kullanın

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

   Aslında stres yapmanıza ya da acı çekmenize neden olan şey, başınıza gelen olaylar değil onlara olan bakış açınız ve verdiğiniz tepkilerdir. Örneğin; işinizi kaybetmek, size göre parasız kalmak ya da saygınlık kaybetmek gibi anlamlara geleceği için, böyle bir olayı yoğun bir stresle karşılamanız muhtemeldir.

   Kendinize; neden ben?, neden hep kötü şeyler benim başıma geliyor?, neden hiç takdir edilmiyorum? gibi olumsuzluk bildiren sorular sormak, stres seviyenizin artmasına neden olacaktır.

   Oysa kendinize; bu durumdan ne öğrenebilirim?, bu durum benim için yeni fırsatlar yaratıyor mu?, bir sonraki işimde konumumu yükseltmek için kendimi nasıl geliştirebilirim? gibi olumlu sorular sorarsanız, stres seviyeniz düşer, ruh haliniz iyimserleşir, yeni hedeflere doğru yol almak için kendinizi motive etmiş olursunuz. Böylece bu yöntem olumsuz görünen bir durumu, doğru şekilde analiz edip yeniden çerçeveleyerek bizi stresten alıkoyarak motivasyonumuzu arttırır.

   2-) Bir Meditasyon Rutini Geliştirin

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

   Meditasyon; odaklanma, dikkat ve farkındalık becerilerini geliştiren bir dizi tekniğe verilen isimdir.

   Stres ve kaygı gibi olumsuz durumlarla başa çıkmada en etkili yöntemlerden biridir.

   Meditasyon, düşüncelerinizle özdeşleşmenizi ve sizi sürekli kaygı ve huzursuzluk altında tutan bu düşüncelerin, aslında sizi tanımlamadığını sadece zihninizin bir yan ürünü olduklarını fark etmenize yardımcı olur.

   Meditasyon sayesinde, zihninizden geçen düşünceleri somut bir gerçek olarak görmeden, tarafsız bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

   3-) Yalnız Kalmaya Zaman Ayırın

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

    Yalnız zaman geçirmek, kalıcı bir stresle başa çıkma yöntemi oluşturmanın en iyi yollarından biridir.

   Sessizce bir kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek, meditasyon yapmak ya da dua etmek, yalnız yapılacak ve yaratıcılığınızı arttıracak en iyi aktivitelerdendir.

   Yaşam kaliteniz söz konusu olduğunda, yalnızlık için harcadığınız zaman, en az sosyalleşmek kadar önemlidir. Bu yüzden, her gün en az 1 saatinizi yalnız kalmaya ayırmanızı tavsiye ederiz.

   Hayatın stresiyle baş etmede size rehberlik etmeniz için, iç sesinize kulak vermeye ihtiyacınız var.

   4-) Gülümseyin

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

    Kahkaha, gerçekten de stresle baş etme konusunda en iyi ilaçtır diyebiliriz. Stres, kaygı ve duygusal çatışmalara karşı bir panzehir işlevi görür.

   Kahkaha, mutluluk ve huzurun vücuda yayılmasını teşvik eden endorfin gibi hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

   Hiçbir şey kahkaha kadar ruh haliniz, zihinsel ve fiziksel enerjiniz üzerinde olumlu olarak etki edemez.

   Aynı zamanda kahkaha bulaşıcıdır. Sosyal bir ortamda birisinin gülümsediğini gördüğünüzde sizin de tebessüm ettiğinizi fark edersiniz. Aynı şekilde sizin gülümsemeniz de etrafınızda bir gülümseme çemberi başlatır.

    Kahkaha, başta kalbiniz olmak üzere bütün vücudunuza iyi gelecek, üzerinizdeki stres ve kaygıyı azaltacaktır.

   5-) Yaratıcı Olun

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

   Yaratıcılık, bir şey üretmek için hayal gücünün ve orijinal fikirlerin kullanılmasıdır.

    Harika bir meditasyon şeklidir ve düzenli olarak uyguladığınızda, zihninizi sakinleştirmeye ve stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

   Birçoğumuz çocukken yaratıcıydık. Çizer, boyar ya da alakasız malzemelerden kendimize oyuncaklar yapardık.

   Ancak büyümek, toplumun beklentilerine uymak demekti ve yaratıcı içgüdülerimiz bize topluma göre saçma olan şeyleri yapmamızı söylüyordu. Böylece yaratıcılığımızı dizginledik. Hatta çoğunlukla onu körelttik.

   Artık sorunlarınıza çözüm bulmak ve yaşam enerjinizi arttırmak için bu kadim dürtünüzü kullanmanın zamanı geldi!

   Herkes yaratıcılığını farklı şekillerde dışa vurabilir. Resim yapmak, enstrüman çalmak ya da şiir yazmak gibi aktivitelerden hangisi size uyuyorsa onu tercih edin. Yaratıcılığınızı geliştirmenin, zamanla size sorunlarınızı çözerken geniş ve alternatif bakış açıları sağladığını göreceksiniz.

   6-) Oyun İçin Zaman Ayırın

stresle başa çıkma, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yöntemleri,

   İçinde yaşadığımız bu stresli zamanlarda, gerginliğimizi yetişkin oyunları gibi aktivitelerle dengelememiz önemlidir.

   Özellikle grup olarak oynanan oyunlar; çiftlerin ilişkilerini canlandırır, ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı kuvvetlendirir, beynin işlevselliğini arttırır ve yaratıcılığınızı besleyerek daha verimli bir insan olmanıza yardımcı olur.

   7-) Sınırlarınızı Belirleyin

   Keyifli ve mutlu bir hayat sürmeniz için, karakterinizi, değerlerinizi, hedeflerinizi, yani kısaca sizi siz yapan şeyleri belirlemeniz ve bunlara göre hareket etmeniz gerekir. Öte yandan bunları eleştiren, kabul etmeyen ya da saygı göstermeyen kişileri de hayatınızdan çıkarmalısınız.

   Bu yazımızda stresle başa çıkma yolları konusundan bahsettik. Elbette ki stresli insanlardan ve durumlardan hiçbir zaman tam olarak kurtulamayacaksınız. Çünkü bunlar hayatınızın bir parçasıdır. Fakat onlara karşı bakış açınızı ve verdiğiniz tepkileri düzenleyerek huzur ve mutluluğunuzu güvence altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın