Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

yeşil çay, yeşil çayın faydaları, yeşil çayın faydaları nelerdir, yeşil çayın faydaları zayıflatırmı, yeşil çayın faydaları günde kaç bardak içilmeli,

Yeşil çay faydaları ile en sağlıklı içeceklerden biridir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir içecek olarak kabul edilen yeşil çayın faydaları, saymakla bitmez denilebilir. Vücudunuzun ve zihninizin sağlığı için mükemmel antioksidan ve minerallerle dolu olan yeşil çayın sağlığa faydaları hakkında muhtemelen siz de birçok şey duymuşsunuzdur.

   Bu makalede yeşil çayın faydalarını ve ondan en iyi şekilde yararlanmak için nasıl hazırlayıp tüketmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden Yeşil Çay?

   Yeşil çay, Çin menşeilidir. Ancak Asya’da yüzyıllardır yaygın olarak tedavi amaçlı kullanılmıştır. Kan basıncı, tansiyon, vb. konularda doğal bir reçete olarak kabul edilir. Sonuç olarak yeşil çay birçok antioksidan içerir ve bu sayede alternatif tıp alanında birçok amaçla kullanılır.

İşte Yeşil Çayın Faydaları

  Aşağıda yeşil çayın şaşırtan faydalarının bir listesi yer alıyor. Lütfen aşağıdaki amaçlardan biri ile yeşil çayı kullanmadan önce doktorunuza danışınız;

Kilo Verme

Yeşil çay, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Vücudunuzdaki yağları ve tükettiğiniz besinleri çabuk şekilde enerjiye çevirerek fazla kilo almanızı önler.

Tansiyon

Düzenli olarak yeşil çay tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı düşünülmektedir.

Depresyon

Theanine, doğal olarak çay yapraklarında bulunan bir aminoasittir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki gösterdiği, bu yüzden de depresyonda olanlara büyük yarar sağladığı düşünülür.

Anti-Viral Koruma

Çay kateşinleri, özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlayan anti-viral maddelerdir.

Cilt Bakımı

Yeşil çay, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin gösterdiği görünüme karşı yardımcı olabilir. Bu da antioksidan ve antienflamatuar etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli?

   Yukarıda yer alanlar, yeşil çayın birçok faydalarından bazılarıdır. Normal bir insan olarak hergün 1 bardak yeşil çay tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak yeşil çay, bol miktarda kafein içerir. Eğer kafeine duyarlılığınız varsa, yeşil çayı tüketmeden önce doktorunuza danışınız. Aynı zamanda yeşil çay, hamileler ve hamile kalmaya çalışanlar için önerilmez.

   Yeşil Çay Nasıl İçilir?

    Yeşil çayınızı bilinen aktarların haricinde marketlerden ya da güvendiğiniz alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

   Yeşil çayı demlerken, zencefil gibi diğer sağlıklı bitkilerle karıştırmayı deneyebilir, böylece hem damak tadınıza hem de sağlığınıza uygun bir karışım elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın