Zıt Kutuplar Birbirini Çeker mi?

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

Zıt kutupların birbirini çektiği konusunda her zaman çok fazla bir merak ve söylenti olmuştur. Peki gerçekten zıt kutuplar birbirini çeker mi ? Bu yazımızda bunun cevabını öğreneceğiz.

   Genelde ilişkilerle ilgili yaklaşım; fazla ortak noktası olan insanların daha iyi anlaşacağı ve dolayısıyla daha mutlu bir ilişki sürdürebilecekleri yönündedir. Peki zıt kutupta olan insanlar bir ilişkide mutlu olabilirler mi?

İşte zıt kutupların da mutlu bir ilişki yaşayabileceğini gösteren birkaç neden;

1-) Birbirlerinin Ufkunu Genişletirler

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

   Birçoğumuz doğamız gereği az ya da çok inatçıyız. Bir şey hakkındaki düşünce ya da inancımızı değiştirmek oldukça zordur. Ancak zıt karakterdeki insanlar, ilişki içinde olduklarında sadece kendi düşünce ve inançlarına odaklanmak yerine, her ne kadar zıt olsa da karşısındakinin de düşünce ve inançlarını dinlemeyi öğrenirler. Bu farklı görüşleri dinlemek, kişiyi inatçılıktan çıkartır ve ufkunun genişlemesini sağlar. Böylece hem kendilerini geliştirir hem de farklı inanç ve düşüncelere saygı duymayı öğrenirler.

2-) Birbirlerine Sabretmeyi Öğretirler

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

   Kendinizden farklı biriyle zaman geçirmek, sabretmeyi öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Konu ilişkilere geldiğinde ise, bu durum sizde karşınızdaki kişiyle birlikte vakit geçirmek için yüksek bir sabır eşiğinin oluşmasını sağlar.

   Kendinizden çok farklı biriyle ilişki yaşamak, özellikle ilişkinizin başlarında sabrınızı oldukça zorlayacaktır. Ancak zamanla sabır ve hoşgörü eşiğiniz yükselir. Karşınızdaki insana daha çok bağlandıkça, ilişkinizdeki sabır ve hoşgörü tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek bir hale gelir.

3-) Birbirlerine Rol Yapmaya İhtiyaç Duymazlar

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

   Çok fazla ortak noktası olan çiftler genelde birbirlerinin beklentileri dışında davrandıklarında, diğer taraf bundan endişelenmeye ve huzursuz olmaya başlar. Ortak beklentilerin dışına çıkan taraf bir süre sonra istemeyerek de olsa bu beklentileri karşılamak için, istemediği gibi davranıp yol yapma ihtiyacına girebilir.

   Oysa birbirine zıt karakterdeki çiftlerin böyle beklentileri yoktur. Onlar birbirlerini oldukları gibi kabul eder. Böylece herhangi bir davranış karşısında beklentiye girmedikleri için stres ve huzursuzluk yaşamazlar. Kısaca birbirlerini rahatlatmak için rol yapmaya ihtiyaç duymazlar. Ortaya çıkan bu kabul durumu, ilişkilerini oldukları gibi ve filtresiz bir şekilde yaşamalarını sağlar.

4-) Birbirlerine Kendilerini Keşfetme İmkanı Tanırlar

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

   Zıt kutuptaki insanlar, tavır ve davranışlar konusunda birbirlerinden minimum düzeyde beklentiye sahip oldukları için hayal kırıklığına uğramazlar. Bu beklentisizlik durumu, kişilere kendilerine aynada bakma ve karakterlerinin çizgilerini daha net çizme imkanı tanır. Ayrıca beklentiler olmadığı için ilişkiniz daha fazla sürprizler dolu ve öngörülemez olacaktır. Bu da ilişkiye gerekli olan heyecanı sağlar.

5-) Birbirlerini Tamamlarlar

zıt kutuplar birbirini çeker mi?

    Kendinizi tam olarak hissetmek için başka birine ihtiyacınız olmamalı. Mutlu ve keyifli hissetmek için size ihtiyacınız olan tek kişi; yine kendinizsiniz. Ancak; zıt kutuptaki insanlar için ; “birbirimizi tamamladık” ifadesini ister istemez duyarız. Çünkü bu, farklılıkları aynı potada eritmeyi öğrenmek ve bunun ilişkiye kattığı zenginliği keşfetmek demektir.

   Zıt kutuplar birbirini çeker mi ? Sorusunun kesin olarak bir cevabı olmasa da, yukarıda saydıklarımız ile size fikir vermeye çalıştık. Her insanın kiminle mutlu olacağı tam olarak bilinemez. Bazı insanlar kendileri gibi olanlarla mutlu olurken, bazıları zıt karakterlere çekilir. Her ne olursa olsun, uzun süreli bir ilişki için dinleme, sabır ve karakterinizi olduğu gibi ortaya koyma gibi bazı temel noktalar asla değişmez.

Bir cevap yazın